در سوريه چه می‌گذرد؛ چرا روس‌ها در صدد گرفتن «عین‌عیسی» از کردها هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک منبع در «شورای نظامی شهرک عین‌عیسی» در سوریه، روز دوشنبه 7 دسامبر فاش کرد که نیروهای روسی رسماً از نیروهای سوریه دموکراتیک، موسوم به «قسد» خواستند تا شهرک عین‌عیسی در حومه شمالی الرقه را به نیروهای رژیم سوریه تحویل دهند.

یکی از رهبران شورای نظامی عین‌عیسی که خواست نامش فاش نشود، گفت دو روز پیش جلسه‌ای در پایگاه روس‌ها با شرکت افسران نیروهای کرد، افسران رژیم سوریه و مقامات ارتش روسیه در شهرک عین‌عیسی برگزار شد. که در آن افسران روس به رهبران نیروهای سوریه دمکراتیک اطلاع دادند که تهدیدهای ترکیه برای حمله به شهر جدی است و از نیروهای سوریه دمکراتیک خواستند تا مسائل اداری و نظامی منطقه را به نیروهای رژیم سوریه تحویل دهند تا با این اقدام راه تهدید ترکیه مسدود شود.

به گفته این منبع طرف روسی پیشنهادهایی را به رهبران سوریه دمکراتیک ارائه داد از جمله از آنها خواست تا مرکز امنیتی در شهرک ایجاد کنند و بر فراز تمام ساختمان‌های اداری، دفاتر و نهادهای داخلی شهر، پرچم دولت سوریه را بالا ببرند، مانند کاری که در شهرهای قامشلی و حسکه صورت گرفته تا با این روش از حمله احتمالی ترکیه جلوگیری شود.

روزنامه الشرق الاوسط به نقل از این منبع نوشت، قرار است رهبران نیروهای سوریه دمکراتیک پیشنهاد روسیه را بررسی کنند، اما این منبع احتمال داد که نیروهای سوریه دمکراتیک پیشنهاد روس‌ها را رد كنند، زیرا تركیه و جناح های وفادار به آن از روسیه خواسته بودند تا جنگجویان سوریه دمکراتیک را تا فاصله 32 كیلومتری حدود ترکیه دور کند، در حالی که شهرک «عین‌عیسی» حدود 37 كیلومتری از مرز ترکیه فاصله دارد.

شهرک عین‌عیسی علاوه بر موقعیت استراتژیک‌اش به دلیل طرح «خودمختاری» کردها در شرق سوریه، دارای موقعیت سیاسی ویژ‌ه‌ای نیز است. در صورت سقوط این شهرک به دست «ارتش ملی سوریه» وابسته به ترکیه، این تحول به مثابه ضربه نهایی برای کردها و ناکام ماندن پروژه تمرکززدایی اداری در شرق سوریه خواهد بود.

شهرک عین‌عیسی شریان اصلی مناطق اداره خودمختار کردها به شمار می‌رود این شهرک مشرف به بزرگراهی است که استان‌های حلب، حسکه و الرقه را در شمال شرقی سوریه به هم متصل می‌کند.

از جهتی به یک شبکه اصلی جاده‌ای وصل می شود که شهرهای عین العرب «کوبانی» و منبج در حومه شرقی حلب و شهرک العریمه در حومه شهر الباب را به هم متصل می‌کند.

اهمیت استراتژیک و فوق‌العاده این منطقه همواره باعث نزاع میان روس‎ها و ترک‌ها بوده است.

ترکیه نیروهای سوریه دمکراتیک (قسد) را یک گروه تروریستی می‌داند. آنکارا این گروه را با حزب مسلح کارگران کردستان «پ.ک.ک» که از سال 1984 در جنوب شرقی ترکیه با آنکارا می‌جنگد، مرتبط می‌داند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید