اعلام نتایج تحقیق وزارت خارجه افغانستان درباره ویدئوی آزار افغان‌ها در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه افغانستان دوشنبه 7 دسامبر با نشر اعلامیه‌ای نتایج تحقیق خود در مورد نشر ویدئویی آزار و اذیت شماری از مهاجرین افغان در ایران را اعلام کرد.

در این اعلامیه آمده، سفارت افغانستان در تهران با ارسال گزارشی به این وزارت نوشت: «در نتیجه تماس‌های پیهم این سفارت با ادارات ذیربط جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان مهاجرین و متنفذین افغان مقیم در شهرهای متذکره، دریافتیم که ویدیوهای نشرشده مربوط به سالیان قبل بوده و همچنان ثابت نمی‌سازد که این واقعه در کجا و توسط چه‌کسانی صورت گرفته است».

در ادامه این اعلامیه ذکر شده: «سفارت افغانستان مقیم تهران در ادامه، از قول چند تن از نمایندگان و متنفذین افغان مقیم ایران و فعالان حمایت از مهاجرین در شهر کرمان آن کشور نگاشته است که آنان از وقوع حوادث این‌چنینی در این اواخر اطلاع ندارند. در گزارش همچنان آمده است که متأسفانه عده‌یی از شهروندان افغان توسط باندهای قاچاق به طور غیرقانونی به ایران آورده می‌شوند که سبب حوادث تلخ ترافیکی، گروگان‌گیری و گاهی سبب هلاکت و تلف‌شدن آنان می‌گردد».

وزارت امور خارجه افغانستان از شهروندان این کشور خواسته است که از سفرهای غیرقانونی که خطرات جدی را به دنبال دارد بپرهیزند.

سفارت ایران در کابل: ویدئوی اذیت افغان‌ها در ایران غیر واقعی است

سفارت ایران در کابل شنبه 5 دسامبر 2020 با نشر اعلامیه‌ای در مورد پخش ویدئویی مبنی به آزار و اذیت شماری از افغان‌ها در ایران واکنش نشان داد و این ویدئوها را غیر واقعی به هدف راه انداختن جنگ روانی خواند.

در این اعلامیه آمده بود: «برخی بدخواهان با هدف تخریب روابط و براه انداختن جنگ روانی اقدام به انتشار کلیپ‌های غیر واقعی یا قدیمی نموده‌اند».

در اعلامیه ذکر شده بود، در پی انتشار دو کلیپ، با موضوع ضرب و شتم اتباع افغان در ایران و متعاقب آن صدور بیانیه وزارت امور خارجه افغانستان مبنی بر پیگیری این امر، بلافاصله تحقیقات فنی گسترده‌ای توسط نیروی انتظامی و وزارت امور خارجه ایران در این رابطه آغاز شد.

در اعلامیه نوشته شده بود: «مشخص گردید که با نهایت تاسف عواملی در داخل افغانستان با هدف تخریب روابط و ایجاد تنش‌های مقطعی در مناسبات دو کشور؛ اقدام به پخش این ویدئوها که یکی مربوط به کشوری بجز ایران و دیگری مربوط به پنج سال پیش می‌باشد، نموده‌اند».

25 سال زندان و جریمه نقدی برای مهاجرین غیرقانونی افغان در ایران

این رویداد در شرایطی رخ داده که شماری از رسانه‌های ایرانی پنج‌شنبه 26 نوامبر 2020 از احتمال تصویب طرحی توسط مجلس شورای اسلامی ایران خبر دادند که براساس آن، مهاجرین غیرقانونی اتباع خارجی به شمول پناهجویان افغان به 25 سال زندان و 100 میلیون تومان جریمه نقدی محکوم خواهند شد.

مشرق نیوز نوشت، قرار است در مجلس شورای اسلامی ایران به‌زودی برای طرحی رأی‌گیری شود که درصورت تصویب نهایی آن، حبس 25 ساله و جریمه 100 میلیونی برای اتباع خارجی غیرمجاز درنظر گرفته شود.

این سایت خبری در ادامه نوشت، مجلس شورای اسلامی اخیرا طرحی با عنوان «ساماندهی اتباع خارجی غیر مجاز» را اعلام وصول کرد که قرار است به زودی برای آن رای گیری شود.

در این طرح اشاره شده است، هر شهروند خارجی که بدون مجوز وارد ایران شده یا در ایران اقامت یا تردد داشته باشد علاوه بر اخراج از این کشور به مجازات درجه یک(حبس بیش از 25 سال، جزای نقدی بیش از یک میلیارد ریال و مصادره کل اموال» محکوم می‌شود.

براساس این طرح، تصمیم در مورد اخراج اتباع غیرقانونی، زندانی و یا جریمه نقدی آنها به دادگاه واگذار شده است.

همچنان براساس این طرح موترهای (خودرو) که حامل مهاجرین غیرقانونی است به ایست بازرسی توقف نمی‌کند، ماموران امنیتی اجازه تیراندازی به سوی آنها را دارند.

حکومت ایران حالا می‌خواهد قانونی افغان‌ها را بُکشد

پس از نشر گزارشی از احتمال تصویب طرحی توسط مجلس شورای ایران علیه مهاجرین غیرقانونی اتباع خارجی در این کشور، مریم سما عضو مجلس نمایندگان افغانستان در این مورد واکنش نشان داده و اعلام کرد، حکومت ایران می‌خواهد افغان‌کٌشی را قانونی بسازد.
مریم سما در توییتی نوشت: «حکومت ایران حالا می‌خواهد قانونی افغان‌ها را بُکشد!».

در همین حال، نور رحمان اخلاقی سرپرست وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان این طرح شورای اسلامی ایران علیه مهاجرین غیرقانونی را «تکان دهنده» خوانده است.

اخلاقی در توییتی نوشت: «محتوای طرحی ارایه شده از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران را در مورد "اتباع خارجی غیر مجاز" خواندم که در آن متأسفانه موارد تکان دهنده‌ی مطرح شده است. امید واریم برخورد مجلس شورای اسلامی با این طرح، مبتنی بر حقوق اسلامی، حقوق بشری و حسن همجواری باشد».

او اضافه کرد: «در حالی‌که ما در قبال همه شهروندان افغانستان با مسوولیت‌پذیری تمام عمل می‌کنیم و همیشه بر عودت داوطلبانه و قانونی ساختن حضور شهروندان‌مان در کشورهای دیگر تأکید کرده ایم، انتظار داریم حقوق بشری افغان‌ها در همه کشورها رعایت گردد».

شایان ذکر است که این خبر در شرایطی نشر شده که در سال جاری دو حادثه مرتبط به مهاجرین افغان در ایران رخ داد که پس از گذشت یک‌ونیم ماه از حادثه به رودخانه انداختن مهاجرین افغان توسط نیروهای ایرانی، حادثه دیگری که تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به خودرو (موتر) حامل پناهجویان افغان در شهر یزد بود رخ داد که در این تیراندازی موتر یادشده حریق شده و در نتیجه سه افغان بر اثر جراحات و سوختگی جان باختند و شماری نیز زخم برداشتند.

هیأت افغانستان به تاریخ 21 ژوئن امسال به ریاست محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه این کشور در سفری دو روزه وارد تهران شد با مقام‌های ارشد ایرانی از جمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد مسایل مختلف دو کشور از جمله «حوادث ناگوار» علیه مهاجرین افغان صحبت کرد.

وزارت امور خارجه افغانستان به تاریخ 22 ژوئن امسال اعلام کرد، هیأت کابل در سفری دو روز به تهران در زمینه‌های مصونیت اتباع افغان پی‌گیری جدی حوادث اخیر مرتبط به جان‌باختن افغان در ایران و راه‌های جلوگیری از تکرار این حوادث، به توافقاتی دست یافتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید