اتحادیه اروپا: هیچ تغییر مثبتی در رفتارهای ترکیه حاصل نشده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جوزف بورل نمایده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی روز دوشنبه هفتم دسامبر 2020 اعلام کرد که این اتحادیه هیچ تغییر مثبتی در رفتارهای ترکیه مشاهده نکرده و این رفتارها به جای بهتر شدن، بدتر هم شده‌اند و وعده داد که بدتر شدن رفتارهای ترکیه را در نشست سران اتحادیه اروپا گزارش خواهد کرد.

کیریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان هم در نشست سران کشورهای اروپایی گفت که کشورش از اتحادیه اروپا می‌خواهد علیه ترکیه تحریم‌های تسلیحاتی وضع کند، زیرا که احتمال می‌رود آنکارا این تسلیحات را علیه کشورهای اتحادیه استفاده کند.

در سوی مقابل رجب‌طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که راه‌حل دائمی برای مشکلات دریای مدیترانه نیازمند تلاش‌های دیپلماتیک است.

اردوغان در یک گفتگوی تلویزیونی که در حاشیه نشست انطاکیه درباره مشکلات دریای مدیترانه سخن می‌گفت، تاکید کرد: «نمی‌توانیم در قبال تحولات جاری در مدیترانه دست به سینه باقی بمانیم. اگر کسی می‌خواهد مشکلات مدیترانه را به شکل دائم حل و فصل کند، باید به تلاش‌های دیپلماتیک فرصت دهد.»پ

او همچنین اعلام کرد که بررسی‌های لرزه‌نگارانه نشان داده که بین 3.5 تا 10 تریلیون متر مکعب گاز طبیعی در بخش شرقی دریای مدیترانه وجود دارد.»

رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که کشورش در مقابل تهدیدات و اقدامات تحریک‌آمیز و سیاست‌های توسعه‌طلبانه کوتاه نخواهد آمد و مشکلات دریای مدیترانه را می‌توان از طریق گفتگوهای همه جانبه حل و فصل کرد.

آلمان هم به ترکیه هشدار داد اگر اقدام به کاهش تنش‌ها در دریای مدیترانه نکند، علیه آنکارا اقدام خواهد کرد. هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان گفت که کشورش روند گفتگوهای اروپایی با آنکارا را تسهیل کرده اما اقدامات تحریک‌آمیز متعددی از سوی ترکیه صورت گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم