آمریکا: طالبان انتظار دارند هفت هزار زندانی دیگرشان نیز آزاد شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

راس ویلسن سرپرست سفارت ایالات متحده آمریکا در کابل، به تازگی اعلام کرد، گروه طالبان انتظار دارد که هفت هزار زندانی دیگر شان طی 10 روز آینده از قید حکومت افغانستان آزاد شوند.

به گزارش شبکه طلوع نیوز، راس ویلسن اضافه کرد: «بخش مشخصی در ارتباط به هفت هزار زندانی دیگر طالبان در توافق‌نامۀ آمریکا و طالبان جا داده شده‌است. و اگر محاسبه شوند، طالبان تحت شرایط این توافق‌نامه توقع دارند که این زندانیان تا نیمه‌های ماه دسامبر رها شوند. من تاریخ مشخص آن را به یاد ندارم. این دیدگاه ماست. از آن‌جایی که مربوط ما می‌شود همه بخش‌های توافق‌نامۀ آمریکا و طالبان با یکدیگر گره خورده‌اند. شما نمی‌توانید یک بخش آن را بکشید و بگویید این بخش باید باشد در حالی که بخش‌های دیگر نباشند».

در همین حال، محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر گفته است، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان شامگاه شنبه هفته جاری با اعضای این گروه در دوحه در مورد رهایی زندانیان طالبان گفت‌وگو کرد.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید، با رهایی بیش از پنج هزار زندانی طالبان تعهدش را برای صلح ادا کرده است و حالا نوبت طالبان است به تعهدات شان عمل کنند و آتش‌بس نمایند.

شایان ذکر است که توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 امضا شد که براساس آن باید پنج هزار زندانی طالبان با دو هزار زندانی دولت افغانستان مبادله شوند پس از آن مذاکرات بین‌الافغانی صلح میان طالبان و دولت افغانستان آغاز می‌شود.

اما حکومت افغانستان بیش از پنج هزار زندانی طالبان را آزاد کرد که پس از آن مذاکرات صلح میان هیأت‌های دولت کابل و طالبان در دوحه قطر آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم