آلمان، فرانسه و بریتانیا: نصب سانتریفیوژهای پیشرفته خلاف توافق هسته‌ای است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برلین، پاریس و لندن با اعلام اینکه افزایش حجم غنی‌سازی توسط تهران مفاد توافق هسته‌ای را نقض می‌کند، به پیامدهای گام‌های جدید در برنامه‌ هسته‌ای ایران هشدار دادند.

بریتانیا، فرانسه و آلمان روز دوشنبه 7دسامبر در بیانیه‌ای مشترک نسبت به اعلام نصب سانتریفیوژهای پیشرفته برای غنی‌سازی اورانیوم در نطنز و اجرای مصوبه تازه مجلس ایران در باره گسترش فعالیت هسته‌ای، ابراز نگرانی کردند.

در بیانیه مشترک سه کشور اروپایی آمده است، اگر ایران برای حفظ فضای دیپلماسی جدی است، نباید مراحل گسترش فعالیت هسته‌ای را اجرا کند.

شورای نگهبان در ایران چند روز پیش بر قانون مجلس شورای این کشور صحه نهاد که به موجب آن در صورت عدم برداشتن تحریم‌ها از سوی کشورهای غربی، دولت ایران موظف است، ظرف یک ماه، بازرسان سازمان ملل را از بازرسی سایت‌های هسته‌ای خود منع و غنی سازی اورانیوم را بیش از حد مقرر در توافق هسته‌ای 2015 افزایش دهد.

در پاسخ به کشته شدن محسن فخری زاده مقام هسته‌ای ایران مجلس شورای این کشور با اکثریت قریب به اتفاق آرا لایحه‌ای را تصویب که به موجب آن دولت، بازرسی از تأسیسات هسته‌ای را تا زمان رفع تحریم‌ها متوقف کند و سایر محدودیت‌هایی هسته‌ای که با قدرت‌های بزرگ در باره آنها توافق به عمل آمده را نادیده بگیرد.

سه قدرت اروپایی، طرح ایران برای نصب سه زنجیره سانتریفیوژ در تاسیسات نطنز را نگران‌کننده و مغایر با تعهدات توافق هسته‌ای ایران خواندند.

پیشتر سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از کشورهای اروپای به خاطر عمل نکردن به تعهداتشان در برجام انتقاد کرده بود.

سعید خطیب‌زاده در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجه آلمان درباره نیاز به توافقی فراتر از برجام، انجام هر گونه مذاکره مجدد درباره برجام را رد کرد.

خطیب‌زاده گفته است، موضوعات مطرح شده در سخنان وزیر خارجه آلمان، در تهران خریداری ندارد.

خطیب‌زاده، اظهارات هایکو ماس درباره کافی نبودن برجام را به «سیاست داخلی یا ناآشنایی با رویه‌ها» مربوط دانست و گفت که دلیلی ندارد ایران به این حرف‌ها توجه کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید