یونان: آنکارا ثبات اروپا، اعراب و قفقاز را تهدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نیکوس دندیاس وزیر امور خارجه یونان امروز یکشنبه 6 دسامبر با بیان اینکه ترکیه ثبات اروپا، اعراب و قفقاز را تهدید می‌کند، گفت که ترکیه در حال انجام عملیات نظامی در سرزمین‌های خارجی و اشغال اراضی در کشورهای همسایه و تهدید به جنگ‌افروزی است.

وزیر امور خارجه یونان با بیان این که ترکیه در مورد حاکمیت و حقوق حاکمیت کشورهای اروپایی منازعه می‌کند، افزود که آنکارا در کار نقل و انتقال افراط‌گرایان بوده و با حمایت از جنبش‌های افراطی، در امور داخلی سایر کشورها دخالت می‌کند.

دندیاس خاطرنشان کرد که هیچ موضعی درمحکوم کردن آنکارا در انحراف از ارزش‌های اروپایی اتخاذ نشد و کسانی که طرفدار مدرنیزاسیون و بهبود روابط با اروپا در جامعه ترکیه هستند، در صحنه داخلی تضعیف می‌شوند.

استفاده از بحران مهاجران

علاوه بر این، دندیاس آنکارا را به استفاده از بحران مهاجران و نقض حقوق‌بشر در داخل کشور و تلاش برای ایجاد یک حوزه نفوذ در منطقه متهم کرد.

به نظر دندیاس، ترکیه به تهدید آشکاری برای ثبات اروپا، خاورمیانه، جهان عرب و به منطقه قفقاز تبدیل شده ‌است.

یونان و ترکیه دو متحد ناتو در منطقه مدیترانه شرقی، وارد رویارویی پرتنشی درنقطه‌ای شدند که ترکیه در حال کاوش در ذخایر انرژی در بستر دریا در منطقه‌ای است و یونان ادعا می‌کند در فلات قاره آن است.

نیکوس دندیاس وزیر امور خارجه یونان
نیکوس دندیاس وزیر امور خارجه یونان

منازعه میان آنکارا و آتن

آنکارا با تأکید بر حق خود در کاوش دریایی منابع انرژی، یونان را متهم می‌کند که سعی دارد سهم ناعادلانه ای از منابع دریایی را تصاحب کند در حالیکه ترکیه در آنجا حق کاوش و جستجو دارد. نیروهای مسلح یونان به حالت آماده باش درآمده‌اند.

هر دو کشور کشتی‌های جنگی به منطقه اعزام کرده و تمرینات با مهمات جنگی در منطقه بین جزایر کرت، قبرس و سواحل جنوبی ترکیه در حال انجام است، در حالی که نبردهای شبیه‌سازی شده بین خلبانان یونانی و ترک در عرصه دریای اژه و شرق مدیترانه چند برابر شده‌ است.

ماه گذشته دو ناوچه ترکی و یونانی با هم برخورد کردند که به ناوچه ترکیه خسارت جزئی وارد شد اما هیچ مصدومیتی در برنداشت.

بحران کنونی خطرناکترین بحران از دهه‌ها قبل در تاریخ روابط دو کشور به حساب می‌آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم