نیروی دریایی آمریکا: ما به وضعیت «بازدارندگی محتاطانه» با ایران رسیدیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رئیس ارشد نیروی دریایی آمریکا در خاورمیانه امروز یکشنبه 6 دسامبر گفت که آمریکا پس از ماه‌ها حملات منطقه‌ای و توقیف کشتی‌ها در دریا حتی با وجود تنش‌های واشینگتن و تهران بر سر برنامه هسته‌ای، به «بازدارندگی محتاطانه» با ایران رسیده‌ است.

دریاسالار ساموئل پاپارو، ناظر بر ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده مستقر در بحرین، افزود: «ما به بازدارندگی حساسی دست یافتیم … این بازدارندگی محتاطانه با توجه به حوادث و رویدادهای جهانی، دشوارتر می‌شود.»

وی افزود: «اما من دریافتم که فعالیت ایران در دریا توأم با احتیاط، نگرانی و احترام است به طوری با محاسبات غلط غیر ضروری یا تنش‌آفرینی در دریا اقدام توأم با ریسکی انجام نمی‌دهد.»

پاپارو، خلبان جنگنده سابق نیروی دریایی که در این اواخر به عنوان مدیر عملیات فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا خدمت می‌کرد، موضعگیری متفاوت از سلف قبلی خود، دریاسالار جیمز مالوی را اتخاذ کرد.

«بی پروا و تحریک آمیز»

مالوی در یکی از اظهارات اخیر خود در ماه آگوست خطاب به خبرنگاران، از ایران به عنوان «بی پروا و تحریک آمیز» یاد کرد که در مانورهای دریایی خود سعی می‌کند «فصل مشترک را پایین بیاورد تا زمانی که مطمئن شود می‌تواند به عنوان طرف برنده و پیروز قلمداد شود.»

دوران مسئولیت مالوی شاهد عملیات توقیف نفتکش‌ها از سوی ایران و انفجارهای مین در هدف قرار دادن تانکرهای نفتی بود که نیروی دریایی ایالات متحده، ایران را مقصر دانست.

بابارو همچنین گفت معتقد نیست که مأموریت ناوگان پنجم، تحت تأثیر پیکربندی مجدد اولین ناوگان مسئول اقیانوس هند قرار گیرد.

با این حال، اظهارات پاپارو، هشدار واضحی را به همراه داشت زیرا وی در نقل قولی از جیم ماتیس وزیر دفاع پیشین ایالات متحده گفت: «مؤدب باشید، حرفه ای باشید و برنامه ای برای کشتن همه افراد در اتاق داشته باشید. عملکرد ما به روی دریا از این فرمول پیروی می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم