سخنگوی سپاه پاسداران: ترور فخری‌زاده با ابزار الکترونیکی پیشرفته ماهواره‌ای انجام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با متهم کردن اسرائیل به انجام ترور محسن فخری‌زاده اعلام کرد در این عملیات از ابزار «الکترونیکی پیشرفته با هدایت ماهواره‌ای» استفاده شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، یکشنبه 6 دسامبر 2020 رمضان شریف به تقلیل ترور فخری‌زاده پراخت و گفت: «ترور یک دانشمند در خیابان آن هم با دستگاه ماهواره‌ای نمی‌تواند امنیت ما را خدشه‌دار کند و در عین حال اگر در جایی اشراف اطلاعاتی ما مشکل دارد، باید آن را جبران کنیم».

او با بیان اینکه در ترور فخری‌زاده از ابزار الکترونیکی پیشرفته با هدایت ماهواره‌ای استفاده شد و سرتیم حفاظت فخری‌زاده «جان‌فشانی مثال‌زدنی» در صحنه داشت، با مسئول دانستن اسرائیل در این ترور، اظهار کرد: «صهیونیست‌ها به خوبی می‌دانند اقداماتشان بی‌پاسخ نخواهد ماند و این موضوع در سال‌های اخیر به آن‌ها ثابت شده است».

گفتنی است، روز جمعه 27 نوامبر طی یک انفجار و تیراندازی محسن فخری‌زاده رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران در بلوار شهر آبسرد دماوند در عملیاتی مسلحانه کشته شد.

مقامات ایران از جمله حسن روحانی، اسرائیل را متهم کرد که فخری‌زاده را به قتل رساند. روحانی همچنین اظهار کرد: «ملت و مسئولان کشور در موقع مناسب پاسخ این جنایت را خواهند داد».

گفتنی است، پس از ترور محسن فخری‌زاده معاون وزیر دفاع ایران درباره نحوه ترور و جزئیات ترور او روایت‌های مختلفی مطرح شد که هر کدام دیگری را نقض می‌کند.

خبرگزاری فارس در گزارشی درباره نحوه انجام این ترور نوشت که خودروی او و دو خودروی محافظ او مورد حمله قرار گرفتند.

در یک گزارش دیگر از این خبرگزاری آمده است که «تعداد خودرو‌های محافظ، سه خودرو بودند»، اما «ماشین پیشروی تیم حفاظت چند کیلومتر مانده به محل حادثه، اسکورت را برای چک و خنثی محل مقصد» ترک کرده است.

رجانیوز اولین رسانه‌ای بود که خبر ترور محسن فخری‌زاده را منتشر کرد، نوشت «او به همراه محافظ خود در ورودی شهر آبسرد مورد تهاجم انتحاری قرار گرفته است».

رسانه امنیتی آماج نیز دلیل توقف خودروی فخری‌زاده را انفجار نیسان دانست نه تیراندازی و ادامه داد: «سرنشینان خودروی در حال حرکت (هدف) با انفجار نیسان [ساکن]در فاصله کمی از آن‌ها، غافلگیر شده و خودرو توسط راننده متوقف می‌شود».

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز گفت که «محل ترور نیز از قبلا مشخص بوده است» این یعنی به گفته این مقام عالی امنیتی ایران، آن‌ها کاملا می‌دانستند عملیات ترور در چه نقاطی قرار است اتفاق بیفتد. با این حال به گفته شمخانی «دشمن از سبک و شیوه کاملا جدید، حرفه‌ای و تخصصی استفاده کرد که توانست موفق شود و فخری‌زاده را بعد از 20 سال تلاش ترور کند.

به گفته او «عملیات بسیار پیچیده و با تجهیزات الکترونیکی» انجام شده و البته خبر داده که «هیچ عامل انسانی در صحنه حضور نداشته است» این در حالی است که همان روز حادثه، صداوسیما خبر داده بود که «5 یا 6 فرد مسلح از سوی دیگر خیابان» پس از انفجار نیسان مشغول تیراندازی به سمت خودروی حامل فخری‌زاده شده‌اند.

صداوسیما همچنین به نقل از منابع خود خبر از «دستگیری یک نفر از تروریست‌ها» و تداوم «بررسی و تحقیقات» داد، اما رجانیوز رسانه امنیتی دیگر، این خبر را تکذیب کرد و در توییتر خود نوشت که «منابع» این پایگاه خبری، بازداشت یک نفر از عوامل ترور فخری‌زاده را تایید نکرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم