رئیس‌جمهوری افغانستان: مذاکرات صلح با طالبان به مرحله دوم رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان شنبه 5 دسامبر اولین جلسه شورای عالی مصالحه ملی این کشور را در کابل رسماً افتتاح کرد و گفت، مذاکرات صلح با طالبان به مرحله دوم رسیده است و مرحله اول نشان داد که کار آسانی نبود، اما به نتیجه رسید.

براساس اعلامیه‌ای ارگ ریاست جمهوری افغانستان، غنی اضافه کرد: «ضرورت واضح است که در مرحله دوم، مشوره‌ها را انجام دهیم و به دقت و متانت و تدبیر به پیش برویم، شرایط تحلیل شود و در یک حالت متحول باید همیشه دقت داشته باشیم، تا اشتباه صورت نگیرد».

Advertisement

غنی اظهار کرد، نظام سرپوش همه است و به کدام فرد تعلق ندارد. انقطاع نظام موجب بربادی می‌شود و صلح باید در داخل پروسۀ تنظیم شده که موجب تداوم نظام جمهوری اسلامی افغانستان گردد، به پیش برده شود.

او تاکید کرد: «ما باید اهمیت درس‌های گذشته را به صورت اساسی درک کنیم و پوشش وسیع چتر هدف ما باشد، نه اشخاص. تطبیق صلح بسیار مهم است، یک مملکتی که 90 در صد مردم آن زیر عاید روزانۀ دو دالر روز زندگی می‌کنند، صلح را چگونه تطبیق می‌نمایند. آن را به کدام امکانات و به چه ترتیب فراهم می‌کند».

رئیس جمهوری افغانستان علاوه کرد: «ما مسئولیت تاریخی داریم که نهادهای دولتی را قسمی تحکیم کنیم که صلح تطبیق گردد و انجام این کار توسط ادارۀ بی‌کفایت نمی‌شود و باید ما دست به دست همدیگر داده و برای انجام آن تلاش کنیم».

محمد اشرف غنی اظهار کرد: «یک پیام واضح به طالبان دارم که سیاسیون، ملت و دولت شما را بحیث یک واقعیت می‌پذیرد، با شما صلح می‌خواهیم، اما شما باید واقعیت‌های جامعه را درک کنید. بیایید بر زخم شش نسل گذشته مرهم بگذاریم و این بار مسئولیت بالای شانه‌های همه ما می‌باشد».

محمد اشرف غنی خطاب به طالبان گفت: «توپ در میدان شماست، آیا برای فیصله حاضر هستید و ارادۀ سیاسی دارید، تا در دور دوم مذاکرات از مسایل تشریفاتی به مسایل اساسی برویم. لطفاً خونریزی را متوقف سازید، زیرا این کار همت و اراده می‌خواهد و ما در انتظار آن هستیم».

شایان ذکر است که روند مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان در دوحه قطر ادامه دارد و هر دو جانب طرزالعمل مذاکرات را نهایی کرده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم