بحرین: امنیت منطقه خلیج باید با گسترده‌کردن شراکت‌ها تقویت گردد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عبداللطیف الزیانی وزیر امور خارجه بحرین امروز یکشنبه 6 دسامبر گفت که همکاری با اسرائیل نه واکنشی نسبت به یک تهدید است و نه کشوری را هدف قرار می‌دهد.

علاوه بر این، الزیانی در سخنرانی‌اش در همایش گفتگوی منامه در شانزدهمین نشست خود با تأکید بر نیاز به همکاری گسترده‌تر شرکای منطقه‌ای افزود که امنیت خلیج و خاورمیانه زمانی کارآمدتر است که کشورها با متحدان منطقه‌ای و شرکای بین‌المللی همکاری کنند.

وی تصریح کرد که مشارکت‌های امنیتی جدید باید امری مکمل تلقی شوند نه جایگزین.

واکنش نیست

وی گفت: «در مورد بحرین، همکاری جدید با اسرائیل نه واکنشی نسبت به تهدید است و نه کشوری را هدف قرار می‌دهد .… این یک گام پیشگیرانه برای کمک به تقویت امنیت، ثبات و رفاه در تمامی منطقه خاورمیانه است.»

وی با اشاره به اینکه امنیت خاورمیانه به مدت هفتاد سال با امنیت جهانی، ارتباط تنگاتنگی داشته که اخیراً تقویت شده‌است، خاطرنشان کرد: «یکی از دلایلی که بیش از یک دهه پیش پادشاهی بحرین را به راه انداختن گفتگوهای منامه تحریک کرد، این واقعیت است که امنیت منطقه ای به‌طور کارآمد قابل رسیدگی نیست مگر به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از امنیت جهانی.»

به نظر او نیازی برآورده نشده در ارتباط با گردهم آوردن تصمیم گیرندگان از کشورهای داخل و خارج از منطقه وجود دارد.

وزیر امور خارجه بحرین بر لزوم درک کامل هر دو دیدگاه تأکید کرد و گفت: کشورهای منطقه باید بتوانند منافع و انگیزه‌های طرف‌های خارجی را شناسایی کنند. د رعین حال جامعه فراگیرتر بین‌المللی می‌تواند، ایده‌ها و چالش‌های اطاراف موجود در خاورمیانه را درک کند، جایی که امروز تقریباً هیچ جنبه امنیتی در خاورمیانه وجود ندارد که بر امنیت جهانی، تأثیر گسترده نگذارد. حال چه این تهدید ناشی از فعالیت کشورهای مخرب، درگیری‌های حل نشده باشد یا ناشی از بازیگران غیردولتی، صرف نظر از این که این پیوندها از نظر فناوری، لجستیکی یا ایدئولوژیک باشد، چالش‌های فراروی امنیت منطقه ای هستند که می‌تواند مستقیماً به شکلی بی‌سابقه بر جهان تأثیر بگذارد.

به دنبال حل مسئله فلسطین

وی خاطرنشان کرد که در نتیجه، ماهیت توجه بین‌المللی به امنیت منطقه‌ای به شکلی نامحسوس تغییر کرده ‌است. امروز پس از گذار از سیاست قدرت در جنگ سرد و نیاز به تأمین منابع قابل اطمینان، تمرکز کاملاً بر روی تأمین امنیت و ثبات خاورمیانه به عنوان مولفه امنیت فراگیر جهانی قرار گرفته ‌است.

وی همچنین بر اهمیت ادامه تلاش برای یافتن راه حلی برای مناقشه فلسطین و اسرائیل تأکید کرد که راه را بر بسیاری از مسائل دیگر در منطقه باز می‌کند. لزوم ادامه حمایت سیاسی، اقتصادی، تجاری و دیپلماتیک از مفهوم گسترده‌تر منطقه ای به هم پیوسته و بر خوردار امنیت که از صلح و رفاه برخوردار است نیز مورد تأکید وزیر خارجه بحرین قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم