هشدار وزیر خارجه آلمان به بایدن در مورد خلائی که روسیه یا ترکیه پر می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان شنبه 5 دسامبر تأیید کرد که لازم است اروپا و ایالات‌متحده آمریکا همراه با دولت جدید به رهبری جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، خلاء سیاسی را ایجاد نکنند که روسیه یا ترکیه بتوانند آن را پر کنند.

وزیرخارجه آلمان در اظهارات خود به مجله آلمانی «اشپیگل» ضمن تأکید مجدد بر اهمیت بازگشت اروپا و ایالات متحده به عنوان شرکای استراتژیک گفت: «ما نباید خلائی را به وجود آوریم که روسیه یا ترکیه بتوانند آن را مانند لیبی یا سوریه پر کنند. دیگر نمی‌توانیم فضایی برای بازیکنان اقتدارگرا فراهم کنیم تا بتوانند بازی‌های خود را انجام دهند. ما اروپایی‌ها آماده‌ایم که در اتحاد با ایالات متحده صلح، دموکراسی و حقوق‌بشر را تضمین کنیم.»

ماس اظهار داشت که بازگشت ایالات متحده به صحنه‌های بین‌المللی، دستخوش تحولی بزرگ خواهد شد و اروپا در حال تلاش برای ایجاد مهارت‌های جدیدی برای خود در ناتو است و می‌خواهد نقش خود را در ناتو بیشتر تقویت کند زیرا مسئولیت سیاست‌های امنیتی از ساحل (آفریقا) تا مدیترانه را بر عهده می‌گیرد.

وزیر خارجه آلمان افزود: «ما باید این مسیر را به‌طور مداوم و به دور از منافع امنیتی خود و به خاطر مشارکت متوازن با ایالات متحده، ادامه دهیم. باید منافع خود را با ایالات متحده به روشنی مشخص کنیم؛ و این که چگونه دست در دست هم در برابر چین یا ایران رفتار می‌کنیم؟ چگونه می‌توانیم مسئولیت‌های خود را در افغانستان یا عراق انجام دهیم؟ امید به بازگشت به روزهای گذشته، اشتباه خواهد بود. آمریکا به نقش خود به عنوان ژاندارم جهانی باز نخواهد گشت.»

وزیر خارجه آلمان در مورد تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از افغانستان توضیح داد که «اگر ایالات متحده به‌طور یک جانبه این نیروهای اساسی را بیرون بکشد، ممکن است امنیت سربازان اطراف دیگر را در آنجا به خطر بیندازد. اگر امنیت تضمین نشود، ما حتی یک سرباز آلمانی را در آنجا نمی‌گذاریم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید