تهدید به مرگ رهبر اپوزیسیون ترکیه و بی تحرکی مسئولان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

موضوع تهدید به مرگ و تصفیه فیزیکی اپوزیسیون ترکیه بار دیگر مطرح شد به طوری که کمال قلیچ‌دار اوغلو رهبر مخالفان این کشور اعلام کرد که اعضای خانواده‌اش پس از شنود تماس‌های تلفنی آنها، رصد شده و او نیز شخصاً در معرض تهدید به مرگ از سوی علاء‌الدین چاقگی رهبر مافیای ترکیه در 18 نوامبر قرار دارد و چاقگی این تهدید را بر زبان آورده ‌است.

یک وکیل از تیم حقوقی قلیچ‌دار اوغلو که ماه گذشته پس از تهدید به مرگ توسط چاقچی به دستگاه قضایی مراجعه کرد. به گفته این وکیل، چاقجی طی نامه‌ای دست‌نویس قلیچ‌دار اوغلو را تهدید و آن را در حساب توئیتر خود قرار داد اما بعداً این توئیت را پاک کرد و «مقامات هنوز اقدامی نکرده‌اند و چاقچی هنوز آزاد است.»

Advertisement

وکیل جزئیات بیشتری ارائه نداد اما محرم آرکاک، رئیس فراکسیون پارلمانی حزب حزب جمهوری‌خواه خلق به رهبری قلیچ‌دار اوغلو، در اظهار نظر کوتاهی به العربیه نت گفت: «قانون تنها راه ما است.»

به گفته او، حزب «خلق جمهوری‌خواه» در حال حاضر منتظراقدام مقامات برای دستگیری چاقچی است.

چاقجی، که نزدیک به دولت بهجلی، رهبر حزب راست‌گرای «جنبش ملی» و متحد نخست رئیس‌جمهوری ترکیه در داخل این کشور است، در آوریل گذشته هنگامی که دولت ترکیه حدود 100 هزار زندانی را به دلیل شیوع ویروس کرونا به زندان، آزاد کرد، با بخشودگی جنجالی، آزاد شد.

تهدیدهای چاقجی در ماه گذشته ناشی از انتقادات وی از حزب حاکم «عدالت و توسعه» و متحد آن، حزب جنبش ملی بود. رهبر مخالفان وقت، آن زمان گفت: «ما از اردوغان انتقاد می‌کنیم، و بهجلی پاسخ می‌دهد». وی با اشاره به دنیای جرایم سازمان یافته که چاقجی را به عنوان رهبر مافیای ترک در دنیا می‌شناسند افزود: «ما از بهجلی انتقاد می‌کنیم ولی زیر دست‌ها به ما پاسخ می‌دهند.»

روز گذشته، رهبر مخالفان ترکیه در مصاحبه ای طولانی با وب سایت «تی 24» اعلام کرد که او را تهدید به قتل شده و احزاب علاوه برزیر نظر گرفتن اعضای خانواده اش، تماس‌های تلفنی آنها را شنود می‌کنند.
قلیچ‌دار اوغلو اضافه کرد که با توجه به اینکه ترورها ممکن است کشور را به هرج و مرج بیشتری بکشاند، به وظایف خود به عنوان مخالف دولت ادامه خواهد داد.
چاقجی، که رهبر مخالفان ترکیه را تهدید کرده، سال‌ها پشت میله‌های زندان بود و به قتل و قاچاق مواد مخدر در داخل و خارج ترکیه متهم شده‌است. اوحتی پس از آزادی در 16 آوریل به حبس محکوم شد، اما مقامات او را دستگیر نکردند و او همچنین قبل از دیپورت شدن به کشورش، سالها در زندانهای اروپا به سر برده‌است.

در این بخشودگی بحث‌برانگیز در آوریل گذشته، حدود 100 هزار زندانی آزاد شدند که بیشتر آنها رهبران مافیا بودند که متهم به قتل، تجاوز به کودکان و زنان و قاچاق مواد مخدر بودند ولی دولت اردوغان مخالفانش از این آزادی مستثنی کرده و در پشت میله‌های زندان نگاه داشته ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم