افغانستان؛ موضوع تخلف از قانون در آزمایش پرده بکارت جدی بررسی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان شنبه 5 نوامبر به دادستانی‌کل این کشور دستور داد که موضوع تخلف از قانون در آزمایش پرده بکارت را بررسی کند.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در نشست کمیته عدلی و قضایی کابینه این کشور گزارش داد که معاینات پرده بکارت در بسیاری از موارد خلاف قانون انجام می‌شود و متخلفین از حکم قانون نیز مورد پی‌گرد قانونی قرار نمی‌گیرند.

این کمیسیون اضافه کرد، کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان و سایر نهادهای حقوق بشری، خواستار تعدیل کود جزا و ممنوعیت کامل آزمایش پرده بکارت هستند.

براساس اعلامیه‌ای دفتر مطبوعاتی معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان، سرور دانش به دادستانی‌کل این کشور دستور داد، بر اساس گزارش کمیسیون مستقل حقوق‌بشر، مواردی را که تخلف از قانون صورت گرفته بررسی جدی کند و از کمیسیون مستقل حقوق‌بشر نیز خواست که در این راستا با دادستانی‌کل همکاری کند.

در این اعلامیه ذکر شده، سرور دانش به کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان دستور داد «برای ممنوعیت کامل آزمایش پرده بکارت، نیاز به تعدیل کود جزا است و این نهاد در همکاری با لوی سارنوالی(دادستانی‌کل)، شبکه زنان و انجمن وکلای مدافع، روی طرح تعدیل کود جزا کار کنند».

شایان ذکر است که بر اساس آخرین تعدیلی که در کود جزا افغانستان آمده است، آزمایش پرده بکارت بدون حکم دادگاه و رضایت زن، به صورت همزمان، جواز ندارد و هیچ نهادی حق ندارد بدون موجودیت این دو شرط، شخصی را برای انجام معاینه پرده بکارت به طب عدلی(پزشک قانونی) معرفی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید