ویدئو؛ زنده‌شدن نوزاد ایلامی پس از صدور گواهی فوت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی یک اشتباه پزشکی در بیمارستانی در ایلام، گواهی فوت نوزاد «آبدانانی» صادر و به سردخانه منتقل می‌شود. پس از انتقال از سردخانه به محل دفن در آبدانان با فاصله حدود 175 کیلومتر، غسال متوجه ضربان قلب ضعیف نوزاد می‌شود و شروع به عملیات احیا می‌کند که منجر به زنده‌شدن نوزاد می‌شود.

مرتضی بیگی مسئول غسالخانه شهرستان آبدانان استان ایلام روز جمعه 4 دسامبر 2020 در مصاحبه با رسانه‌های ایران گفت: «طبق معمول هر روز، برای غسل جسد به غسالخانه رفتم و با نوزادی 2 ماهه روبرو شدم. هنگام غسل دادن متوجه ضربان قلب وی شدم که با توجه به آموزش‌هایی که قبلاً در هلال احمر دیدم توانستم نوزاد را احیا کنم و بعد با کمک اورژانس نوزاد را به بیمارستان منتقل کردیم.»

در همین رابطه محبوب رستم زاد مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام در مورد پخش فیلم زنده‌شدن نوزاد آبدانانی در فضای مجازی اظهار کرد: «این موضوع در دست بررسی است و به زودی جزئیات تکمیلی در رابطه با این ماجرا و همچنین ادامه درمان نوزاد اطلاع رسانی می‌شود.»

بر اساس گزارش‌ رسانه‌های ایران «این نوزاد دوماهه اهل شهرستان آبدانان در جنوب استان ایلام که با نارسایی مادرزادی تولد یافته، دو ماه تحت مراقبت بوده که شب گذشته حال نوزاد وخیم گزارش می‌شود. متأسفانه با وخیم شدن اوضاع نوزاد به والدین خبر فوت فرزند را می‌دهند، و مسئولان بیمارستان گواهی فوت کودک را صادر کرده و تحویل والدین می‌دهند.»

در ادامه این گزارش آمده است «والدین این نوزاد که از این خبر شوکه شدند در کمال ناباوری فرزند خود را به آبدانان برای تدفین انتقال می‌دهند که بعد از تحویل به مسئول غسالخانه آبدانان متوجه تپش قلب این نوزاد می‌شود و با اطلاع به والدین مبنی بر زنده‌بودن نوزاد، اورژانس آبدانان را باخبر می‌کنند. پس از حضور اورژانس بیمارستان رسول اکرم آبدانان، زنده بودن نوزاد تأیید می‌شود و برای مراقبت بیشتر به بیمارستان انتقال داده می‌شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم