‌تکرار فاجعه رومینا اشرفی؛ پس از تحویل یک زن توسط قاضی به خانواده‌اش، سر بریده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک زن 31 ساله سنندجی به نام «سرگل حبیبی» که به دستور قاضی به خانواده‌اش تحویل داده شد، ساعاتی بعد توسط برادرانش سر بریده شد.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، این زن شامگاه چند روز پیش به همراه یک مرد توسط پلیس بازداشت می‌شود و قاضی کشیک بدون هرگونه ملاحظه و با وجود اینکه چند ماه پیش رومینا اشرفی کودک 13 ساله با قتل ناموسی سر بریده شد، به عدم امنیت جانی این زن بی‌توجهی کرد و او را ساعت سه بامداد به برادرهایش تحویل داد و آنها نیز حدود یک ساعت بعد خواهر خود را به محلی در چند کیلومتری سنندج برده و او را با زدن ضربات متعدد چاقو به بدن و از جمله شکمش و بريدن سرش به قتل رساندند و همان شب خود را به نیروی انتظامی معرفی کرده و قرار بازداشت موقت برای آنها صادر شد.

بر اساس این گزارش، این زن، مادر دو کودک خردسال بود.

به اعتقاد جامعه‌شناسان، «قتل ناموسی» معضلی رایج در ایران است. ضعف قوانین بازدارنده در این کشور به عنوان یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در عدم توقف این پدیده مطرح شده است.

به عنوان مثال طبق ماده 630 قانون مجازات اسلامی، شوهر در صورت خیانت زن اجازه کشتن او را دارد، اما در بسیاری از قتل‌هایی که توسط برادر، پدر، عمو و پسرعمو انجام می‌شود هم با تکیه بر همین قانون، مرتکبان به قتل قصاص نمی‌شوند. همچنین ماده 220 قانون مجازات اسلامی، در مواردی که قاتل، پدر یا جد پدری دختر باشند، آنها را از قصاص معاف کرده است.

این قانون، چند ماه پیش همزمان با کشته شدن رومینا اشرفی کودک 13 ساله توسط پدرش، بیش از هر زمان دیگر از سوی افکار عمومی مورد انتقاد قرار گرفت، از این نظر که پدر ترجیح داد به جای کشتن پسر جوانی که دخترش با او از خانه گریخته بود، کودک خود را برای آنچه او «حفظ آبرو» خوانده بود، به قتل برساند؛ با این پیش‌بینی که قتل دخترش مجازات چندان سنگینی برایش در پی نخواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم