وزیر خارجه آلمان: دنبال توافق هسته‌ای گسترده‌تر با ایران هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزیر خارجه آلمان اعلام کرد که این کشور به دنبال یک توافق هسته‌ای گسترده‌تر با ایران به جای توافق فعلی است زیرا به اعتقاد او توافق فعلی دیگر کافی نیست.

«هایکو ماس» جمعه 4 دسامبر 2020 در مصاحبه با مجله «اشپیگل» گفت: «آلمان به دنبال یک جایگزین و توافق هسته‌ای گسترده‌تر با ایران است زیرا توافق فعلی دیگر کافی نیست».

به گفته او شکلی از توافق هسته‌ای گسترده‌تر نیاز است که مطابق با منافع این کشور باشد.

ماس افزود: «ما از ایران انتظارات روشنی داریم: نبود سلاح هسته‌ای و همچنین نبود هیچ برنامه موشک بالستیک که کل منطقه را تهدید می‌کند. ایران همچنین باید نقش دیگری در منطقه بازی کند».

گفتنی است، پس از خروج آمریکا از برجام ایران بارها از کشورهای اروپایی خواست از آمریکا حمایت نکنند، از سوی دیگر این کشورها نیز بارها از ایران خواستند تعهدات خود را مطابق برجام و «به طور کامل» اجرا کند.

کشورهای اروپایی در چارچوب برجام قرار بود سازوکار ویژه مالی موسوم به «اینستکس» را راه‌اندازی کنند که هدف آن حفظ ایران از خطر قانون تحریم آمریکا هنگام انجام مبادلات تجاری بود.

هر چند از تاریخ 28 ژوئن 2018 با اعلام عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران سازوکار مالی اینستکس عملیاتی شد اما خود او با انتقاد از آن گفت: «هیچ حسابی روی اینستکس باز نکردیم و هیچ اتکا و اعتمادی به اروپایی‌ها و این سازوکار نداریم».

او افزود: «اولین تبادل مالی از طریق اینستکس صورت گرفته و چند تبادل مالی دیگر در دستور کار قرار دارد، ولی بسیار کمتر از انتظارات ما بوده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم