هشدار دهی پارلمان اروپا در مورد تحریم ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پارلمان اروپا جمعه 4 دسامبر اعلام کرد که اتحادیه اروپا آماده است در برابر رفتار آنکارا، به تحریم ترکیه متوسل شود. این در حالی است که اتحادیه اروپا، اخطار دریایی را درمورد اجرای رزمایش در منطقه‌ای میان دو جزیره یونانی صادر کرده‌ است.

شارل میشل رئیس پارلمان اروپا اعلام کرد که اتحادیه اروپا به دلیل ادامه «اقدامات یک جانبه و گفتمان خصمانه» آنکارا آماده اعمال تحریم علیه ترکیه است.

میشل در یک کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به ورود مکرر شناورهای ترکیه برای جستجوی منابع گاز به آب‌های یونان گفت: «موش و گربه بازی باید پایان یابد.»

میشل، که ریاست نشست‌های اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، افزود: «ما در ماه اکتبر، یک برنامه مثبت را تنظیم و دست‌های خود را (به سمت آنها) دراز کردیم … ترکیه باید اقدامات تحریک‌آمیز و لحن خصمانه خود را متوقف کند. ما در اجلاس اروپا در 10 دسامبر بحث خواهیم کرد و آماده استفاده از ابزارهای موجود هستیم.»

در همین اثنا، روزنامه یونانی یکاتیمرنی گزارش داد که ترکیه هشدار دریایی را برای انجام تمرینات در منطقه‌ای بین جزایر یونانی رودس و کاستلوریزو صادر کرده ‌است.

هشدار دریایی برای 9-10 دسامبر مصادف با اجلاس پارلمان اروپا خواهد بود که در طی آن تحریم‌های احتمالی علیه آنکارا مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

روزنامه «سایپرس میل» به نقل از نیکوس دندیاس وزیر امور خارجه یونان پس از ملاقات با همتای قبرسی خود نیکوس کریستودولیدس، گفت که «تصمیم ترکیه برای تنش زدایی، قانع کننده نیست و ما باید تصمیماتی اتخاذ کنیم که آنکارا را به توقف واقعی تشدید و ایجاد یک گفتگوی سازنده، سوق دهد.»

با نزدیک شدن اجلاس اروپا و تهدید اتحادیه اروپا به تحریم آنکارا، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه سه‌شنبه گذشته مطابق آنچه روزنامه یونانی «اکاترین» نقل کرد، تأکید کرد که ترکیه آماده گفتگو بدون پیش شرط با یونان است.

چاوش اوغلو گفت که تعیین تاریخ برای گفت‌وگوهای دو کشور پس از تعلیق فعالیت کشتی عروج ریس در شرق مدیترانه امکان‌پذیر است.

ناتو خروج شناور اکتشافی ترکیه، چند روز قبل از اجلاس اروپا از آب‌های قبرس را به عنوان علامت مثبتی در نظر گرفته بود که به کاهش تنش کمک می‌کند.

سخنگوی اتحادیه اروپا تأیید کرد که در این اجلاس، روابط با ترکیه مطابق با شرایط کاهش تنش و ورود به یک گفتگوی سازنده، بررسی خواهد شد.

جنس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفت: «ما همچنان در تلاش برای جلوگیری از درگیری در منطقه هستیم زیرا نگران اوضاع شرق مدیترانه هستیم. به باور من خروج کشتی عروج ریس و عزیمت آن به سوی بنادر ترکیه در کاستن از تنش و رفتن به سوی توافق بازدارنده از بروز برخورد میان شناورهای جنگی مؤثر بوده‌ است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم