تأکید دوباره بایدن: اجازه نمی‌دهم ایران به سلاح اتمی دست یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب ایالات متحده، روز پنجشنبه 4 دسامبر تأکید کرد که دولت آینده وی اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را به ایران نخواهد داد.

او گفت که دولت دونالد ترامپ با اقدام خود برای خروج آمریکا از برجام، تهران را به داشتن سلاح هسته‌ای «نزدیک تر» کرده ‌است.

بایدن طی مصاحبه‌ای با «سی‌ان‌ان» گفت: «نتیجه نهایی این است که ما نمی‌توانیم اجازه دهیم ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد.»

بایدن با اشاره به اقدام ترامپ برای خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای گفت: «او ایالات متحده را از توافق هسته‌ای خارج کرد تا اقدامات سختگیرانه‌تری انجام دهد اما ببینید چه کردند، [دولت ترامپ] توانایی [ایران] در دستیابی به مواد هسته‌ای را افزایش داده و آنها [ایران] به داشتن مواد کافی برای ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر هستند. موضوع موشک‌ها نیز وجود دارد.»

بایدن در پاسخ به پیامدهای کشته‌شدن محسن فخری‌زاده دانشمند ایرانی و از فرماندهان برجسته سپاه پاسداران بر مذاکرات آینده آمریکا و ایران گفت که در این مرحله، تعیین اینکه وضعیت تا چه حد پیچیده ‌است، «بسیار دشوار» است؟

بایدن افزود: «من علاوه بر نگرانی در مورد پیامدهای سیاست‌های داخلی ترامپ، نگران تصویری هستم که ما به بقیه جهان ارائه می‌دهیم.»

رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا با اشاره به اینکه پرداختن به موضوعات سیاست خارجی ایالات متحده بسیار دشوار است، گفت: «ما به تنهایی نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. به همین دلیل است که ما باید بخشی از یک گروه بزرگتر باشیم که نه تنها با ایران بلکه با روسیه، چین و بسیاری از امور نیز تعامل داشته باشیم.»

این د رحالی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پنجشنبه 3 دسامبر گفت که کشورش «درباره توافق هسته‌ای با غرب مذاکره مجدد نخواهد کرد» و از آمریکا خواست «با بازگشت به برجام، حسن نیت خود را نشان دهد و سپس تهران به شکلی کامل به توافق هسته‌ای، عمل خواهد کرد.» ظریف تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده را «جنایتی علیه بشریت توصیف کرد که باید برداشته شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم