برای نخستین‌بار پیش‌نویس قانونی در آمریکا برای «تروریستی» قلمداد کردن سازمان بدر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کنگره آمریکا در حال تدوین قانون جدیدی است که سازمان بدر، یکی از بزرگترین گروه‌های «تروریستی» را که به عنوان گروهی نیابتی به نفع ایران فعالیت می‌کنند، مورد تحریم قرار خواهد داد. بر اساس کپی از این لایحه که منحصراً توسط روزنامه «واشینگتن فری بیکون» تهیه شده، این سازمان فعال در عراق، مسئولیت حملات مرگبار علیه آمریکایی‌های مستقر در بغداد را بر عهده دارد.

تحریم‌های جدید توسط جو ویلسون نماینده کنگره و عضو کمیسیون امور خارجه کنگره، رهبری می‌شود و برای اولین بار سازمان بدر را در لیست تحریم‌ها قرار خواهد داد که از سوی ایران تأمین بودجه شده و گروه مسلحی است که در عراق فعالیت کرده و به رژیم ایران و سپاه پاسداران متصل است.

Advertisement

سازمان بدر مسئول حملات مهلکی است که مقامات سفارت آمریکا در بغداد را هدف قرار داده ‌است، از جمله حمله سال گذشته که دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا را بر آن داشت تا قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس را هدف قرار دهد. شبه‌نظامیان بدر همچنان بخشی از دولت عراق و سرویس‌های امنیتی هستند و این امر موجب ایجاد این نگرانی است که پول مالیات دهندگان آمریکا برای کمک به عراق می‌تواند این سازمان تروریستی را تأمین مالی کند.

این قانون احتمالاً از حمایت گسترده جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های تندوروها برخوردار است که همچنان فعالیت ایران در عراق را تهدیدی مستقیم علیه آمریکا و دیپلماسی این کشور در منطقه می‌دانند. این تحریم‌ها می‌تواند عرصه را در برابر دولت آینده جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب پیچیده‌تر کند که می‌خواهد مذاکرات خود را با ایران بر سر برنامه هسته‌ای ایران یا همان برجام، تجدید کند. رهبران ایران گفته‌اند تا زمان برداشتن تحریم‌های ایالات متحده و معافیت‌های مالی تهران از تحریم‌ها، با دولت بعدی مذاکره نخواهند کرد.

ویلسون در بیانیه‌ای گفت: «سازمان بدر مستقیماً با حزب‌الله لبنان، گردان‌های حزب‌الله عراق، عصائب اهل الحق و بسیاری دیگر از سازمان‌های تروریستی، برای پیشبرد کار تروریستی خود همکاری دارد. به گفته او «متأسفانه، سازمان بدر به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی قلمداد نشده ‌است. اگر بخواهیم حداکثر فشار را بر ایران وارد کنیم، ضروری است که بدر به عنوان یک سازمان تروریستی در نظر گرفته شود.»

ویلسون امیدوار است که وزارت امور خارجه آمریکا، سازمان بدر را قبل از اولین سالگرد حمله به سفارت ایالات متحده در بغداد در سال 2019 در لیست سازمان‌های تروریستی بگنجاند.

سازمان بدر همچنان به عنوان بخشی از نیروهای حشد‌الشعبی عراق ایفای نقش می‌کند که گروهی متشکل از 40 نیروی شبه‌نظامی در عراق است که در امور امنیتی با دولت همکاری می‌کنند.

این قانون دولت آمریکا را ملزم به افشای کمک‌های «مستقیم یا غیرمستقیم» آمریکا می‌کند که به سود سازمان بدر بوده‌ است.

این اصلاحیه همچنین نیاز به گزارش‌هایی در مورد عملیات سازمان بدر در عراق، از جمله نقش آن در حمله به سفارت ایالات متحده دارد.

این گزارش‌ها شامل تحقیق در مورد نقش این گروه تروریستی وابسته به ایران در نقض حقوق بشر در عراق خواهد شد که می‌تواند منجر به اعمال تحریم‌هایی به موجب قانون مگنیتسکی درخصوص پاسخگویی پیرامون حقوق بشر جهانی شود.

سازمان بدر در حال حاضر از سوی هادی العامیری، پیکارجوی عراقی رهبری می‌شود و روابط نزدیکی با دولت‌های ایران و عراق دارد و از طرف وزارت خارجه آمریکا به عنوان یکی از سازمان‌دهندگان حمله 2019 به سفارت آمریکا مشخص شده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم