اردوغان بندر انطاکیه ترکیه را به قطر فروخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مدیریت بندر انطاکیه در غرب ترکیه و در ساحل دریای مدیرترانه پس از موافقت هیات دولت ترکیه با قرارداد فروش این بندر بزرگ، به شرکت قطری QTerminal رسید.

دولت ترکیه در حالی بندر انطاکیه را به قطر فروخت که 10 روز قبل از آن صندوق سرمایه‌گذاری قطر 10 درصد از سهام بازار بورس استانبول را از آن خود کرد.

به گزارش روزنامه زمان Qterminal قطر برای به دست آوردن این بندر مهم 140 میلیون دلار به شرکت Global Ports Holding که امتیاز مدیریت این بندر تا سال 2028 را در اختیار داشت، پرداخت. QTerminals WLL یک بندر ویژه کانتینرها در میدان حمد در آب‌های خلیج عربی دارد.

براساس اعلامیه شرکت Global Ports Holding در بازار بورس لندن درآمدهای ناشی از این قرارداد با قطری‌ها صرف بازپرداخت اوراق بهادار یوروپوند به مقدار 250 میلیون دلار تا نوامبر 2021 خواهد شد. این بندر در سال 2019 حدود 47.5 میلیون دلار سودآوری داشت.

بندر انطاکیه بزرگترین بندر ترکیه در سال 700 مایلی بین دو شهر ازمیر و مرسین است و سالانه حدود 1500 کشتی در آن پهلو می‌گیرند و 350 هزار کانتینر ظرفیت دارد و می‌تواند 4 میلیون تن کالا در انبارهایش نگهداری کند.

خرید این بندر مهم یکی از مجموعه اقدامات دوحه برای خرید سهام و شرکت در ترکیه است. قطر در هفته‌ گذشته با پرداخت 200 میلون دلار صاحب 10 درصد از سهام بازار بورس استانبول شد.

پیش از این هم اعلام شد که در پی سقوط روزافزون ارزش لیره، پول ملی ترکیه در مقابل دلار، دولت رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه تصمیم گرفته برخی از ممتلکات خود از جمله خطوط هواپیمایی تورکیش ایرلاین را بفروشد و از قطر به عنوان یکی از محتمل‌ترین خریداران یاد شد.

ترک‌ها قطر را به عنوان یکی از خریداران احتمالی تورکیش ایر می‌بینند، به ویژه اینکه قطری‌ها بارها با تزریق میلیاردها دلار، رجب‌طیب اردوغان را از بحران‌های اقتصادی ناشی از ماجراجویی‌های نظامی و سیاسی‌اش بیرون کشیده‌اند.بیشترین بازدید موضوعات مهم