کمیسیون حفاظت از مدافغان حقوق‌بشر در افغانستان ایجاد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دفتر مطبوعاتی سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان پنج‌شنبه 3 دسامبر با نشر اعلامیه‌ای از ایجاد کمیسیون «مشترک حفاظت از مدافعین حقوق‌بشر» در این کشور خبر داد.

در این اعلامیه آمده، فرمان ایجاد این کمیسیون سه روز پیش توسط رئیس جمهوری محمد اشرف غنی صادر شد که براساس آن، ریاست این کمیسیون را سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری به عهده دارد.

سرور دانش گفته است: «مصئونیت مدافعان حقوق‌بشر یک مسئولیت بسیار مهم دولت‌ها و همه نهادهای حقوق‌بشری است».

دانش اضافه کرد: «متاسفانه در سال‌های اخیر مدافعان حقوق‌بشر با تهدیدات جدی مواجه بوده اند و حتی کمیسیون حقوق‌بشر شماری از کدرها و کارمندان رسمی خود را در این راه از دست داده است».

او علاوه کرد: «برای تأمین مصئونیت و امنیت مدافعان حقوق بشر باید در دو مرحله موازی، برنامه‌ریزی و پلان‌گذاری شود: یکی در مرحله پیش‌گیری و اتخاذ تدابیر لازم تا از تهدیدها و خشونت‌ها جلوگیری شود و بر مدافعان حقوق بشر تعرض صورت نگیرد و دوم در مرحله تعقیب عدلی و برخورد با مرتکبین خشونت‌ها و مجازات آنان».

به گفته سرور دانش، راهبردی محافظت از مدافعین حقوق‌بشر از سوی سازمان عفو بین‌الملل و نهادهای حقوق‌بشری افغانستان مطرح شده است که این اقدام را یک ابتکار «بسیارعالی» می‌باشد.

معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد: «من از جانب دولت افغانستان تعهد می‌سپارم که در مورد تطبیق این استراتیژی از هیچ نوع کوششی دریغ نورزم. از مدتی بدین سو برای مصئونیت خبرنگاران نیز یک چنین میکانیزم ساخته ایم که در تأمین مصئونیت خبرنگاران بسیار مفید و مؤثر بوده است».

سرور دانش از کمیسیون مستقل حقوق‌بشر و نهادهای دیگر حقوق‌بشری ملی و بین‌المللی جدا تقاضا کرد که برای تطبیق این استراتیژی از هیچ نوع کمک و همکاری دریغ نورزند.

دانش اظهار کرد: «ما نباید به حقوق‌بشر به عنوان یک پروژه نگاه کنیم و نهادینه شدن ارزش‌های حقوق‌بشری یک پروسه طولانی است و به یک مبارزه طولانی و دوامدار و قربانی‌های زیاد نیاز دارد».

براساس اعلامیه‌ای دفتر مطبوعاتی معاون دوم رئیس جمهوی افغانستان، اعضای ارشد این کمیسیون معاونان وزارت امور داخله، ریاست عمومی امنیت ملی، نمایندگان با صلاحیت دادستانی‌کل، دادگاه عالی، کمیسیون مستقل حقوق‌بشر، وزارت امور زنان، کمیته مدافعین حقوق‌بشر و مدافعین حقوق‌بشر هستند.

شایان ذکر است که امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان که مسئولیت تأمین امنیت کابل را به عهده دارد اخیراً از افزایش تهدیدهای امنیتی علیه فعالان مدنی در این کشور خبر داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم