ظریف: بایدن حسن نیت خود را نشان دهد تا ایران از اقدامات جبرانی برجام بازگردد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزیر امور خارجه ایران در توئیتی اعلام کرد که اگر بایدن حسن نیت خود را نسبت به ایران نشان دهد، ایران نیز از اقدامات جبرانی خود ذیل برجام بازمی‌گردد.

محمدجواد ظریف، امروز پنج‌شنبه 3 دسامبر 2020 توئیتی به زبان انگلیسی خطاب به بایدن نوشت: «ایران در 15 گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حسن نیت خود را ثابت کرده است‌. دولت بایدن باید حسن نیت خود را با پیروی کامل از قطعنامه 2231 و پایان دادن به جنگ اقتصادی ترامپ علیه ایرانیان نشان دهد. در آن زمان ایران از اقدامات جبرانی خود ذیل برجام بازمی‌گردد».

گفتنی است، دولت آمریکا بعد از خروج از برجام تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفت. دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در 8 مه 2018 رسما اعلام کرد که از برجام خارج خواهد شد.

او ایران را متهم به حمایت از حزب‌الله، طالبان، القاعده و سایر سازمان‌هایی که آن‌ها را تروریستی نامید، کرد و همچنین بر بازگشت تحریم‌ها به مانند گذشته تاکید کرد.

در واکنش به این اقدام آمریکا، علی خامنه‌ای رهبر ایران به سازمان انرژی اتمی این کشور دستور داد مقدمات لازم برای غنی‌سازی اورانیوم و دستیابی به 190 هزار سو در قالب برجام را آغاز کند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا وعده داده بود با خروج از برجام و پیگیری سیاست موسوم به «کارزار فشار حداکثری» ایران را به حضور پای میز مذاکره برای رسیدن به «توافقی بهتر» مجاب خواهد کرد.

این در حالی است که دولت بایدن وعده داده که راهی برخلاف آنچه ترامپ در پیش گرفته بود را دنبال خواهد کرد. بر اساس گزارش رویترز، کریس کونز وزیر امور خارجه احتمالی جو بایدن درباره بازگشت آمریکا به برجام گفت: «واشنگتن در صورتی از برجام حمایت می‌کند که راهی رو به جلو در زمینه محدود کردن برنامه موشکی آنها (ایران) و حمایتشان از نیروهای نیابتی تعیین کند. این دو باید همزمان اتفاق بیفتند».

او این اظهارنظر را پس از وعده بایدن که گفته بود در صورت پیروزی در انتخابات به برجام برمی‌گردد، مطرح کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم