ظریف اسرائیل را به ترور فخری‌زاده متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمد جوا ظریف وزیر خارجه ایران، اسرائیل را به ترور محسن فخری‌زاده کارشناس هسته‌ای متهم کرده و خاطرنشان ساخت که اسرائیل اقدامات خصمانه‌ای را علیه ایران انجام می‌دهد که تازه‌ترین آنها ترور فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای است.

وی با تأکید بر این که ایران هرگز به مذاکره با غرب بر سر برجام باز نخواهد گشت، از آمریکا خواست که حسن نیت خود را از طریق بازگشت به برجام و در برابر طرفی که نمایندگی کامل ایران را در توافق هسته‌ای بر عهده خواهد داشت، نشان دهد.

ظریف تحریم‌های اقتصادی آمریکا را در حکم جنایت ضد بشری توصیف کرد که می‌بایست برداشته شود.

او در جریان نشست خبری آنلاین در مورد انتشار کرونا در ایران افزود که وضعیت در ایران بسیار بد است و موج سوم کرونا ایران را در پائیز هدف قرار داده که به دلیل همزمانی انتشار کرونا در فصل شیوع بیماری‌های موسمی همچون آنفلولانزا و درگیری ایران در نبردی اقتصادی است که همه حد و مرزها را پشت سر گذاشته ‌است.

به گفته او تحریم‌های آمریکا ایران را از استفاده از پول‌های خود برای خرید واکسن از دیگر کشورها باز می‌دارد. آمریکا هر چه بگوید باورپذیر نیست زیرا آنها دروغ می‌گویند. تمامی این مسائل در توان ایران در مقابله با کرونا تأثیر گذاشته‌ است. این جنایات ضد بشری است که دولت ترامپ در آخرین روزهای خود مرتکب می‌شود.

از سوی دیگر حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران چهارشنبه 2 دسامبر با موافقت مجلس با پیش‌نویس قانونی که روند بازرسی سازمان ملل از تأسیسات هسته‌ای را متوقف کرده و غنی‌سازی اورانیوم را تشدید می‌کند، مخالفت کرد و خاطرنشان ساخت که این امر بر تلاش‌های دیپلماتیک جاری برای احیای برجام و کاستن از تحریم‌های آمریکا، تأثیر منفی می‌گذارد.

پیش‌نویس این قانون که در پی ترور فخری‌زاده، روندی شتابان به خود گرفته، بر جو رقابت میان روحانی و تندروهایی دامن می‌زند که بر پارلمان کنترل داشته و تعامل تصادمی با غرب را ترجیح می‌دهند.

بر اساس این پیش‌نویس، عملیات بازرسی سازمان ملل از تأسیسات هسته‌ای به حالت تعلیق در می‌آید و از دولت خواسته شده تا غنی سازی 20 در صدی اورانیوم را در صورت شکست کشورهای اروپایی در کاستن از تحریم‌های سخت‌گیرانه آمریکا بر بخش‌های نفت و بانکی کشور، از سر بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم