زندانیان سیاسی زندان اوین: ویروس کرونا در زندان سونامی مرگ پدید خواهد آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جمعی از زندانیان سیاسی بند 8 زندان اوین با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به شیوع مجدد ویروس کرونا در ایران و زندان‌ها، نسبت به احتمال وقوع «سونامی مرگ» در زندان‌های این کشور هشدار دادند و خواهان آزادی بی‌قید و شرط زندانیان و یا دستکم اعزام به مرخصی آنان شدند.

در بخشی از این بیانیه که خبرگزاری هرانا روز چهارشنبه 2 دسامبر 2020 به نقل از کانون نویسندگان منتشر کرده، آمده است «از دلایل این اوج دوباره و کشتار روز افزون، یکی هم پنهان‌کاری، سهل‌انگاری و انفعال دست‌اندرکاران در آغاز جریان شیوع ویروس بوده است. در نتیجه‌ی بی اعتنایی به سلامت و جان مردم اکنون، بنا بر آمار رسمیِ آشکارا تقلیل‌گرایانه، در هر سه دقیقه یک انسان براثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهد، و خانواده‌هایی عزادار می‌شوند. ای بسا که درهفته‌های آتی این بازه‌ی زمانی مرگ به کمتر از یک دقیقه کاهش یابد. اگر عدالتی در کار می‌بود هم اکنون عاملان این مرگ عمومی به جای تکیه داشتن بر مسند ریاست و مسئولیت باید بر صندلی محاکمه می‌نشستند و پاسخگوی وضعیت دهشتناکی می‌شدند که ساخته‌اند.»

در بخشی دیگری از این بیانیه عنوان شده «با اشاره به فضای محدود و انبوه زندانیان در زندان‌ها بدون امکانات بهداشتی پیشگیرانه و رعایت فاصله‌ی اجتماعی از این پس هر زندانی که به بیماری کرونا مبتلا شود، مصداق آزار و شکنجه و چنانچه به همین بیماری جان خود را از دست دهد، مرگش قتل عمد محسوب خواهد شد.»

در پایان زندانیان سیاسی زندان اوین خاطرنشان کردند «ما زندانیان سیاسی امضاءکننده‌ی این بیانیه برای جلوگیری از فاجعه‌ی مرگ ناشی از کرونا در زندان، خواهان آزادی بی قید و شرط (توبه‌نامه، تعهدنامه…) زندانیان و یا دستکم به مرخصی فرستادن آنها هستیم و تا رسیدن به این خواسته صدای اعتراض‌مان بلند خواهد بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم