رئیس حزب «آینده» ترکیه اردوغان را به خیانت در امانت متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد داود اوغلو رئیس حزب «آینده» ترکیه، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری این کشور را متهم به خیانت در امانت کرد.

داود اوغلو در ویدئوی خود در توئیتر گفت که اردوغان مرتکب «خیانت در امانت» شده که اشاره به فروش 10٪ از بورس استانبول به قطر برای نجات اقتصاد دارد. او از اردوغان خواست که سر عقل آید.

داود اوغلو در توضیح میزان زیانی که گریبان‌گیر اقتصاد ترکیه شده، افزود: «آقای اردوغان شما نمی‌توانید پوششی برای سرپوش گذاشتن به این حجم از ویرانی پیدا کنید. این کشور جزو بورس ویژه شما و بازار متعلق به شما یا بنگاه شما نیست. ترکیه کشوری است که ملتی شریف در آن زندگی می‌کنند.»

رئیس حزب «آینده» در ادامه گفت: «نمی توان این اقدام اردوغان را بخشید و هیچ‌کس نمی‌تواند از این زیان ببار آمده در کشور با در خواست بخشودگی و گذشت، نجات یابد. کسانی که به کشور آسیب بزنند، مورد بازخواست قرار خواهند گرفت.»

به گفت داوود اوغلو، مهندس سازوکار فساد در ترکیه رئیس حزب عدالت و توسعه (اردوغان) است.

داود اوغلو سخنان اردوغان را یادآوری کرد که گفته بود: «برادران من، اگر امانتی را به کسی دادید از او بازخواست خواهید کرد، این‌طور نیست؟»

از سوی دیگر پارلمان ترکیه با رای ائتلاف دو حزب عدالت و توسعه درکنار جنبش ملی، پیشنهاد حزب خلق جمهوری‌خواه را در مورد اجرای تحقیقات در فروش 10٪ از سهام بورس استانبول به قطر، رد کرد.

صندوق ثروت استقلال ترکیه هفته گذشته اعلام کرد که یادداشت تفاهم را با مرکز سرمایه‌گذاری قطر امضا کرده که به موجب آن 10٪ از سهام بورس استابنول به این مرکز فروخته می‌شود.

به گفته این صندوق بعد از تکمیل این معامله، سهم صندوق از سهام استانبول، 80.6٪ خواهد شد.

پی آمدهای مشارکت تازه قطر در بورس استانبول بحث‌برانگیز است زیرا در پی انتقاد انگن اوزکوتش رئیس فراکسیون پارلمان حزب اوپوزسیون خلق جمهوری‌خواه از دولت ترکیه و نحوه مدیریت منافع کشور با توجه به این توافق، کمال کیلیتشدار اوغلو رهبر این حزب، فروش 10٪ از سهام استانبول به قطر را «فروشی اغواگرانه» توصیف کرده و تأکید داشت که این معامله با بهای نازل به قطر فروخته شد وقطر می‌تواند آن را ظرف یک ماه پس دهد.

تمیم بن حمد امیر قطر در راس هیئتی قطری وارد آنکار شد تا با اردوغان در نشست کمیته عالی راهبردی ترکیه و قطر نشست داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید