درگذشت «والری ژیسکار دستن» رئیس جمهوری اسبق فرانسه بر اثر ابتلا به کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کاخ الیزه شامگاه چهارشنبه 2 دسامبر 2020 درگذشت «والری ژیسکار دستن» رئیس جمهوری اسبق فرانسه در سن 94 سالگی را تایید کرد، خانواده ژیسکار دستن نیز درگذشت او را بر اثر ابتلا به ویروس جدیدکرونا اعلام کردند.

به گزارش رسانه‌های فرانسه، خانواده‌اش در بیانیه‌ای اعلام کردند که والری ژیسکار دستن چهارشنبه 2 دسامبر در منزلش در منطقه لوار ایه شایر وفات یافته است.

این منابع با بیان این‌که حال والری ژیسکار دستن رو به وخامت رفته و در اثر ابتلا به بیماری کووید- 19 فوت کرده، اعلام کردند که مراسم تشییع جنازه‌ او بنا به درخواستش به طور خانوادگی برگزار خواهد شد.

والری ژیسکار دستن که از سال 1974 تا 1981 ریاست جمهوری فرانسه را بر عهده داشت اخیرا برای درمان در بیمارستان بستری شده بود.

او طی دوران ریاست جمهوری‌اش به کارگزار نوآوری در جامعه فرانسه مشهور بود که از جمله تغییرات او اجازه دادن به طلاق گرفتن با رضایت دو طرف و قانونی کردن سقط جنین است او همچنین به عنوان یکی از معمارهای ادغام اتحاديه اروپا شناخته شده است.

ژیسکار دستن در 48 سالگی به عنوان رئیس جمهوری فرانسه انتخاب شد و برای آزادی اقتصاد و رویکردهای اجتماعی تلاش کرد. اما او در رقابت با فرانسوا میتران، نامزد سوسیالیست از رفتن به دور دوم بازماند. او در اروپا نیز روابط نزدیکی با هلموت اشمیت صدر اعظم اسبق آلمان غربی داشت و به همراه او پایه‌های اتحاد پولی میان کشورهای اروپایی را بنیان گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم