به دلایل امنیتی تعداد کارمندان آمریکایی شاغل در عراق کاهش می‌یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خبرنگار «العربیه» در واشنگتن شامگاه چهارشنبه 2 دسامبر 2020 از کاهش تعداد کارمندان آمریکایی شاغل در عراقی به دلایل امنیتی، خبر داد.

به گفته خبرنگار «العربیه» روند کاهش تعداد کارمندان آمریکایی شاغل در عراق از چند روز پیش آغاز شده است.

Advertisement

طی سال جاری سفارت الایات متحده آمریکا و دیگر مواضع نظامی آمریکایی در عراق با دهها فروند راکت هدف قرار گرفت.

این در حالی است که یک مقام مسئول در وزارت خارجه ایالات متحده توضیح داد که این وزارت‌خانه همگام با ماموریت‌هایش و متناسب با فضای امنیتی محلی و اوضاع بهداشتی و حتی روزهای تعطیل به طور مداوم در مواضعش در سفارت‌خانه‌های و کنسولگری‌ها در تمامی نقاط جهان بازنگری می‌کند.

او همچنین تاکید کرد که سلامت و ایمنی کارمندان دولت آمریکا، شهروندان ایالات متحده و امنیت مراکز و تاسیسات آمریکایی در راس اولویت‌ها قرار دارند.

این مقام آمریکایی در ادامه گفت:« ما درباره جزئیات هر گونه تعدیل‌های انجام شده اظهار نظر نمی‌کنیم اما همواره به شراکت دیپلماتیک قوی با عراق ادامه داده و سفیر تولر در عراق خواهند ماند و سفارت (آمریکا) در بغداد به فعالیت‌های خود ادامه خواهد داد».

در مقابل یک مقام ارشد عراقی در اظهاراتی به خبرگزاری «فرانس پرس» گفت که تصمیم به کاهش تعداد کادر دیپلماتیک آمریکایی در عراق بنا به دلایل امنیتی اتخاذ شده است.

این مقام ارشد عراقی که خواست نامش فاش نشود، گفت:« کاهش اندکی در تعداد (کارمندان) و بنا به نگرانی‌‌های امنیتی از سوی طرف آمریکایی انجام شده است. ممکن است بازگردند- این تدابیر امنیتی موقت است».

او همچنین افزود:« ما از قبل از این مطلع بودیم و کادر دیپلماتیک بلند پایه‌ای و از جمله آنها سفیر خواهند ماند. این قطع روابط دیپلماتیک نیست».

یک مقام ارشد عراقی دیگر نیز گفت که این اقدام آمریکا با هدف «کاهش خطرات» صورت می‌گیرد.

در حالی که صدها تن از دیپلمات‌های آمریکایی در سفارت ایالات متحده در عراق فعالیت می‌کنند، هیچکدام از مقامات عراقی، تعداد کارمندان آمریکایی که بنا به این تصمیم کاهش یافته‌اند را مشخص نکردند.

شایان ذکر است واشنگتن همواره گروههای شبه‌نظامی وابسته به ایران را مسئول راکت‌پراکنی و حمله با تله‌های انفجاری دانسته و در واکنش به آن مقرهای «گردان‌های حزب‌الله» عراقی را بمباران کرده است.

با ادامه حملات راکتی به سفارت آمریکا و مقرهای نیروهای آمریکایی و بین‌المللی مستقر در عراق ایالات متحده تهدید به بستن سفارت آمریکا در بغداد کرد و به دولت عراق مهلت داد تا این اقدامات گروههای شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در خاک این کشور را متوقف کند.

فشارهای آمریکا بر دولت عراق در نیمه ماه اکتبر گذشته منجر به موافقت گروههای طرف‌دار ایران با «آتش‌بس» شد که پس از آن حملات متوقف شده اما راکت‌پراکنی به سوی تعدادی از مناطق مسکونی در بغداد ادامه یافت و در 17 نوامبر در پی اصابت راکت به منطقه‌ای مسکونی در بغداد یک زن جوان کشته شد.

در پی آن مسئولان عراقی و غربی ضمن پیش‌بینی ادامه آتش‌بس تاکید کردند که واشنگتن اما در عین حال برای خروج نظامی از عراق برنامه‌ریزی می‌کند.

یک مقام ارشد غربی همچنین در گفتگو با فرانس پرس اظهار داشت که ایالات متحده آمریکا در حال بررسی 3 گزینه است که از جمله آنها خروج جزئی از عراق است.

این مقام ارشد غربی گفت « آنها طرحی را در دست بررسی دارند که به موجب آن تنها سفیر و کادر دیپلماتیک اصلی در عراق خواهند ماند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم