آمریکا، روسیه و فرانسه خواستار خروج پیکارجویان اجاره‌ای از قره‌باغ شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سه کشور آمریکا، روسیه و فرانسه روز پنج‌شنبه سوم دسامبر 2020 با انتشار بیانیه مشترکی خواستار خروج فوری پیکارجویان اجاره‌ای خارجی از اقلیم قره‌باغ که آذربایجان و ارمنستان در آن درگیرند، شدند.

این بیانیه همچنین از دو طرف درگیر خواست به احترام قوانین بین‌المللی اقدام به تبادل اسراء و اجساد کشتگان کنند.

دیدبان حقوق بشر سوریه هم اعلام کرد به داده‌های جدیدی درباره موضوع پیکارجویان اجاره‌ای آذربایجان دست یافته و این اطلاعات را تعدادی از این پیکارجویان که از قره‌باغ به سوریه بازگشته‌اند، در اختیار این سازمان قرار داده‌اند.

بر همین اساس این پیکارجویان حقوق‌های متفاوتی دریافت کرده‌اند، به برخی از آنها 600 لیر ترکیه، به برخی 3500 دلار آمریکا، به گروهی دیگر 1000 لیر ترکیه و به گروه دیگری 1000 دلار آمریکا پرداخت شده است. تعدادی از آنها هم مبلغ 5000 لیر ترکیه را در دو مرحله گرفته‌اند. به این پیکارجویان قول داده شده همه طلب‌های آنها در روزهای آینده پرداخت خواهد شد.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه تعداد کشته‌شدگان جنگ ارمنستان-آذربایجان در قره‌باغ بیش از پیکارجویان اجاره‌ای کشته شده در جنگ لیبی است. تعداد کشته‌های پیکارجویان سوریه‌ای که ترکیه به قره‌باغ فرستاد به 514 نفر رسید در حالی که تعداد کشته‌های سوری جنگ لیبی 496 نفر اعلام شد.

براساس اخباری که در اختیار این نهاد حقوق بشری قرار گرفته اجساد تعدادی از سوری‌های کشته شده در قره‌باغ به همراه پیکارجویان که به آذربایجان بازگشتند، فرستاده شد و تعداد آنها 340 نفر اعلام شد.

هنوز از مجموع 2580 پیکارجویی که ترکیه به قره‌باغ فرستاد، 825 نفر در آذربایجان حضور دارند و اطلاعی از سرنوشت دیگران در حال حاضر در دست نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید