.
.
.

مصر: امنیت سعودی و منطقه خلیج جزء جدایی ناپذیر از امنیت ملی مصر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمهوری عربی مصر سه‌شنبه اول دسامبر 2020 به همراه پادشاهی عربی سعودی ضمن ابراز مخالفت با دخالت‌های منطقه‌ای در امور کشورهای عربی، امنیت سعودی و منطقه خلیج را جزء جدایی ناپذیر از امنیت ملی مصر عنوان کرد.

کمیته مشورتی پادشاهی عربی سعودی و جمهوری عربی مصر شامگاه سه‌شنبه اول دسامبر 2020 ضمن تاکید بر مخالفت با دخالت‌های منطقه‌ای در امور داخلی کشورهای عربی و تلاش‌ها برای بر هم زدن امنیت و ثبات منطقه، نقش عربی و نقش اتحادیه عرب در حل بحران‌‌های منطقه در چارچوب قطعنامه‌های بین‌المللی ذیربط و بنا بر اصول قانون بین‌المللی را مهم خوانده و بر اهمیت تقویت همکاری‌های عربی مشترک در این زمینه تاکید کرد.

به گزارش العربیه در بیانیه پایانی نشست کمیته پیگیری و رایزنی‌های سیاسی میان دو کشور بر اهمیت تضمین آزادی کشتیرانی در مناطق خلیج، باب المندب و دریای سرخ تشدید شده و با هر گونه تلاش برای تاثیرگذاری بر آزادی دریانوردی به عنوان تهدیدی علیه امنیت و ثبات منطقه‌ای ابراز مخالفت شد.

توافق الزام‌آور درباره سد رنسانس

از سویی طرف سعودی بر حمایت از تلاش‌های مصر جهت دستیابی به توافقی الزام‌آور درباره سد رنسانس برای محافظت از امنیت آبی مصر به عنوان جزئی جدایی ناپذیر از امنیت آبی عربی و در راستای تقویت محافظت از امنیت و صلح در قاره آفریقا، تاکید کرد.

پادشاهی سعودی در این راستا از انجام هر گونه مذاکرات جدی میان طرف‌های ذیربط به عنوان راه حلی ایده‌آل جهت دستیابی به توافقی رضایت‌بخش برای همه طرف‌ها و همچنین اهمیت انجام مساعی حمیده طی روند گفتگوها تاکید کرد.

در همین راستا طرف مصری با پادشاهی عربی سعودی در اتخاذ هر تدابیری برای محافظت از امنیت ملی آن، ابراز همبستگی کرد.

طرف مصری همچنین ضمن تاکید مخالفت خود با هر حمله‌ای به خاک پادشاهی عربی سعودی تاکید کرد که امنیت پادشاهی سعودی و منطقه خلیج جزء جدایی ناپذیر امنیت ملی مصر است.

ثبات لیبی

دو طرف همچنین بر ضرورت محافظت از ثبات لیبی، تمامیت ارضی این کشور، مخالف با دخالت‌های خارجی در امور آن و همچنین مقابله با تلاش‌های انجام شده در حمایت از تروریسم و افراط‌گرایی برای برهم زدن اوضاع داخلی و منطقه‌ای این کشور تاکید کردند.

دو طرف همچنین بر مواضع‌شان در تایید دست‌یابی به راه حل سیاسی فراگیر بر مبنای توافقات انجام شده در روند برلین و اعلامیه قاهره صادره در ژوئن 2020 و حمایت از آنها برای بازسازی دولت لیبی و موسسه‌های آن تاکید کردند.

در راستای تقویت همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور دو طرف درباره ضرورت از میان برداشتن موانع از سر راه افزایش تبادل تجاری و سرمایه‌گذاری میان‌ آنها تاکید کرده و دو طرف از توسعه همکاری‌ها در همه زمینه‌ها و اهمیت ادامه هماهنگی‌های دوجانبه میان کارشناسان برای دسترسی هر چه بیشتر به ابعاد همکاری و هماهنگی میان دو کشور برادر ابراز خشنودی کردند.

مساله فلسطین

دو طرف همچنین بر اهمیت مسئله فلسطین به عنوان مسئله محوری امت عربی تشدید و تاکید کردند که لازمه راه حل عادلانه و فراگیر برپایی دولت مستقل فلسطینی دارای حاکمیت بر مرزهای 4 ژوئن 1967 به پایتختی قدس شرقی و با استناد به طرح ابتکار صلح عربی و قطعنامه‌های بین‌المللی ذیربط است.

همچنین طی رایزانی‌های انجام شده در نشست کمیته مشورتی سعودی و مصر پیامدهای پاندمی کرونا بر دو کشور برادر و نیز سایر مناطق جهان و همچنین تبعات موثر آن بر بخش‌های بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت.

شایان ذکر است که نشست کمیته مشورتی میان سعودی و مصر سه‌شنبه در ریاض برگزار شد. و شاهزاده فیصل بن فرحان بن عبدالله وزیر خارجه سعودی ریاست هیأت کشورش در این نشست را بر عهده داشت و از طرف مصر نیز سامح شکری وزیر خارجه مصری ریاست هیأت کشورش در این نشست را بر عهده داشت.

پیش از این نیز نشست‌هایی در سطح مقامات ارشد دو کشور و با مشارکت معاونان وزیران خارجه دو کشور برگزار شد و طی آن نیز دو طرف در راستای تدارک برای دیدار میان وزیران خارجه دو کشور درباره برخی مسائل سیاسی دارای اهتمام مشترک به رایزنی پرداختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم