.
.
.

قبرس اقدامات ترکیه در شرق مدیترانه را «تحریک‌آمیز» خوانده و محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر دفاع قبرس شامگاه سه‌شنبه اول دسامبر 2020 ضمن تاکید این‌که کشورش در تلاش برای ایجاد ائتلاف‌هایی با کشورهای خلیجی جهت محافظت از آبراهه‌ها است، گفت آنها سعی می‌کنند رویکردهای سازنده‌ای را در پیش گیرند اما ترکیه دست به اقدامات تحریک‌آمیز می‌زند.

چارالامبوس پتریدس وزیر دفاع قبرس شامگاه سه‌شنبه در گفتگو با «العربیه» گفت که اقدامات تحریک‌آمیز ترکیه در دریای مدیترانه با اتحادیه اروپا برخورد خواهد کرد.

او همچنین افزود:«در صدد اعمال تحریم‌های اروپایی علیه ترکیه نیستیم اما چنانچه مجبور شویم این کار را خواهیم کرد».

اقدامات تحریک‌آمیز ترکیه

وزیر دفاع قبرس همچنین توضیح داد که «قبرس خواهان حل مشکلات این کشور است اما ترکیه در مقابل آن ایستاده» و در این راستا اقدامات ترکیه در منطقه اشغالی ورشا را تحریک‌آمیز و نقض آشکار قانون بین‌المللی خواند.

او در ادامه گفت که اقدامات ترکیه در دریای مدیترانه به طور آشکارا تحریک‌آمیز است.

وزیر دفاع قبرس نیز تاکید کرد که کشورهای مشارکت کننده در رزمایش میدوزا- 10 برای ثبات منطقه تلاش می‌کنند. او گفت « رزمایش میدوزا-10 با هدف تقویت همکاری‌های نظامی در دریای مدیترانه برگزار می‌شود».

برقراری صلح

وزیر دفاع قبرس همچنین گفت:« سعی در همکاری برای برقراری صلح در شرق دریای مدیترانه هستیم».

این در حالی است که وزارت خارجه قبرس اخیرا گفته که امیدوار است ترکیه رفتارهایش در شرق دریای مدیترانه را تغییر داده و به فراخوان‌ها برای گفتگو پاسخ مثبت دهد.

وزارت خارجه قبرس همچنین در اظهاراتی ویژه به دو شبکه «العربیه» و«الحدث» گفت که موضع ترکیه در پاسخ‌گویی به آن فراخوان‌ها خوشبین‌کننده نیست و از آنکارا خواست تا از مواضعش عقب‌نشینی کند.

از طرفی آداموس آدامو رئیس مجلس نمایندگان قبرس سفر اخیر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به شهر اشغالی حصارکشی شده ورشا که از سال 1974 و به دنبال یورش ترکیه به بخش شمالی قبرس به اشغال ترکیه درآمده است را محکوم کرد و این سفر را «غیر قانونی»،«تحریک‌آمیز» و«مطلقا غیر قابل پذیرش» توصیف کرد.

از سویی جوزیپ بوریل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که اظهارات ترکیه در ارتباط با قبرس «به تنش‌ها با اتحادیه اروپا دامن می‌زند».

این مقام اروپایی همچنین تاکید کرد که آنکارا باید بپذیرد که رفتارش واگرایی میان آن و اتحادیه اروپا را بیشتر می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم