.
.
.

فشارهای حداکثری و فزاینده آمریکا علیه ایران تا آخرین لحظه ادامه خواهد یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایران همچنان با فشارهای حداکثری و فزاینده‌ای از سوی ایالات متحده آمریکا مواجه است و تهران در سایه این فشارها به دنبال فرصتی برای پاسخ دادن به ضربه سنگینی است که چند روز پیش محسن فخری‌زاده دانشمند برجسته‌ هسته‌ای این کشور را از میان برد.

در همین راستا پارلمان ایران سه‌شنبه یکم دسامبر 2020 پیش‌نوس قانونی را برای افزایش تولید اورانیوم غنی‌شده به تصویب رساند اما علی‌رغم آن اجرای این پیش‌نویس نیاز به موافقت شورای امنیت ملی ایران دارد.

در سایه این تحولات هر چند ایران گزینه‌های اندک خود برای پاسخ دادن به این حمله را در دست بررسی دارد ناظران اما بر این باورند که گزینه‌های تهران طی ماه‌های آینده و در انتظار انتقال قدرت به جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا همچنان معلق خواهد ماند.

در مقابل نیز ایران با فشارهای شدید و فزاینده‌ای از سوی دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده مواجه است.

ادامه فشارها

مسئولان آمریکایی چهارشنبه در اظهاراتی به شبکه «فاکس نیوز» تاکید کردند که واشنگتن به روند اعمال فشارها بر ایران تا زمان انتقال قدرت به تیم جو بایدن ادامه خواهد داد.

این مقامات آمریکایی همچنین توضیح دادند که بخشی از کمپین علیه ایران تقویت روابط میان هم‌پیمانان آمریکا در منطقه خاورمیانه است.

از سویی سفر جارد کوشنر مشاور ارشد دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و دیوید شانکر معاون امور خاور نزدیک وزیر خارجه ایالات متحده که تورهای خارجی‌شان با هدف هماهنگی و پشتیبانی جهت ایجاد جبهه‌ای کامل علیه رویکردهای بی ثبات کننده ایران در منطقه و با سفر به چندین کشور شامل کشورهای عربی آغاز و تا 7 ماه جاری ادامه خواهد یافت در این راستا ارزیابی می‌شود.

فشارهای حداکثری

شایان ذکر است تحریم‌های حداکثری که دولت‌های دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به اعمال آنها علیه ایران ادامه می‌دهند پس از ترور محسن فخری‌زاده مهندس و طراح برنامه هسته‌ای نظامی ایران به بالاترین سطح خود رسیده‌ است.

بنا به مقاله منتشر شده در سایت «آکسیوس» (Axios )که یک وبگاه خبری آمریکایی است اهمیت عملیات ترور محسن فخری‌زاده از عملیات استیلای موساد اسرائيل بر آرشیو هسته‌ای ایران و همچنین عملیات انفجار تاسیسات پیشرفته غنی‌سازی اورانیوم در نطنز فراتر رفته است.

به نظر می‌رسد ترور محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای ایرانی در چارچوب تلاش‌های دولت دونالد ترامپ و دولت بنیامین نتانیاهو برای استفاده از وقت باقی‌مانده جهت اعمال فشارهای بیشتر علیه ایران تا زمان تحویل قدرت به جو بایدن رئیس جمهوری منتخب باشد به ویژه این که در این راستا دولت ترامپ اراده‌اش مبنی سخت کردن شرایط در برابر رئیس جمهوری جدید به منظور ممانعت در برابر ازسرگیری مذاکرات با ایران و پیوستن به توافق هسته‌ای 2015 را مخفی نمی‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم