.
.
.

خبرنگار افغان برنده جایزه مبارزه با فساد سازمان شفافیت بین‌الملل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان شفافیت بین‌الملل شامگاه چهارشنبه 2 دسامبر جایزه مبارزه با فساد سال 2020 را به ذکی دریابی خبرنگار افغان و روزنامه اطلاعات روز اهدا کرد. ذکی دریابی مدیر مسئول روزنامه «اطلاعات روز» در افغانستان می‌باشد.

این سازمان برندگان نهایی این جایزه را در نزدهمین دور کنفرانس بین‌المللی مبارزه با فساد معرفی کرد که در کنار ذکی دریابی و روزنامه اطلاعات روز، بوتاکوز کوپبایوا معاون سابق امور مالی و اقتصادی هنرستان ملی قزاقستان نیز به عنوان یکی دیگر از برندگان جایزه مبارزه با فساد سال 2020 این سازمان اعلام شد.

به گزارش روزنامه اطلاعات روز، سازمان شفافیت بین‌الملل گفته است که امسال 228 فرد و نهاد برای دریافت این جایزه نامزد بودند.

سازمان شفافیت بین‌الملل اعلام کرد، این جایزه به‌منظور قدردانی و به رسمیت شناختن شجاعت و تلاش افراد و سازمان‌های سراسر جهان که برای جهانِ عاری از فساد کار و مبارزه می‌کنند، اهدا می‌شود.

به گفته این سازمان، ذکی دریابی و روزنامه اطلاعات روز به رغم وضعیت بسیار بحرانی روزنامه‌نگاران مستقل و آزادی بیان در افغانستان، نقش برجسته‌ای در به چالش کشیدن فساد حکومتی دارند.

سازمان شفافیت بین‌الملل اضافه کرد: «اطلاعات روز به رغم مشکلات اقتصادی، روزنه‌ی امید را فراهم و پیام روشنی از شجاعت، فداکاری و عزم راسخ در تلاش برای تحقیق، افشاگری و به چالش کشیدن فساد را ارسال می‌کند».

شایان ذکر است که سازمان شفافیت بین‌الملل دو هفته پیش فهرست چهار نامزد نهایی این جایزه را اعلام کرده بود که ذکی دریابی و روزنامه اطلاعات روز نیز در میان آنان شامل بودند.

جایزۀ مبارزه با فساد در سال 2000 به نام «جایزه شفافیت» راه‌اندازی شد و در سال 2016 به «جایزه مبارزه با فساد» تغییر نام یافت.

سازمان شفافیت بین‌الملل در سال 1993 توسط پیتر آیگن آلمانی و 9 مبارز ضد فساد از کشورهای دیگر بنیان‌گذاری شد. مقر این سازمان ضد فساد در برلین آلمان است، در بیشتر از 100 کشور دیگر نمایندگی و دو هزار کارمند دارد. تمویل کنندگان سازمان شفافیت بین‌الملل شامل نهادهای حکومتی، نهادهای چند جانبه، بنیادها، سکتور خصوصی و افراد می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم