.
.
.

یک مقام وزارت نیرو: آبگرفتگی در اهواز به علت نبود سیستم تخلیه آب‌های سطحی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

معاون آب و آبفای وزیر نیروی ایران «نداشتن شبکه خوب جمع‌آوری آب‌های سطحی» را مشکل اصلی اهواز دانست و اعلام کرد که ساخت این نوع سیستم‌ها از وظایف اصلی شهرداری‌ها در شهرهاست و وزارت نیرو در این زمینه مسئولیت ندارد.

طی روزهای اخیر بر اثر بازندگی در اهواز و شهرهای اطراف آن، آبگرفتگی معابر بار دیگر زندگی را در این شهرها مختل کرد. ویدیوهایی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد شهروندان برای رفت و آمد مجبورند از هر چیزی که روی آب شناور می‌شود برای عبور و مرور در شهری که غرق آب است، استفاده کنند و آب باران با نفوذ به داخل خانه‌ها وسایل خانگی شهروندان را دچار خسارت کرده است. علیرغم تکرار این مشکل پس از هر بار بارندگی، این معضل همچنان حل نشده باقی مانده است. یکی از مسئولان وزارت نیرو امروز در اظهارنظری این مسئله را مربوط به نبود شبکه دفع آب سطحی دانست. بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، سه‌شنبه 1 دسامبر 2020 قاسم تقی‌زاده خامسی آب‌گرفتگی ایجاد شده در برخی شهرهای استان خوزستان به‌ویژه شهر اهواز ناشی از نبود سیستم تخلیه آب‌های سطحی است.

او با بیان اینکه ساخت این نوع سیستم‌ها از وظایف اصلی شهرداری‌ها در شهرهاست، تاکید کرد که وزارت نیرو در این زمینه «مسئولیت» ندارد و باید شهرداری اقدام‌های لازم را انجام دهد.

به گفته او «ساختمان‌سازی‌های بی‌رویه در حاشیه رودهای استان» یکی دیگر از عوامل موثر بر جاری شدن آب رودها در سطح شهرها است که باعث خروج آب از مسیر اصلی خود و جاری شدن آن در سطح شهر می‌شود که این مسئله، سبب وارد شدن خسارت به شبکه فاضلاب نیز می‌شود.

تقی‌زاده خامسی شبکه‌های فاضلاب را تنها برای انتقال فاضلاب‌ها دانست که آمادگی لازم برای انتقال آب‌های سطحی را ندارند.

به گفته او برای انتقال آب سطحی نیاز به شبکه‌ای جداگانه است که باید در شهرها ایجاد شوند تا آب‌های سطحی را به خارج از شهر منتقل کنند.

تقی‌زاده خامسی اهواز را شهر مسطحی دانست که هیچ‌گونه شبکه‌ای برای انتقال آب سطحی ندارد، بنابراین با پدیده آب‌گرفتگی روبه‌رو می‌شود و لازم است در این زمینه اقدام جدی انجام شود.

او عدم آبگرفتگی شهرهایی مانند تهران و مشهد را به علت دارا بودن «شبکه انتقال آب سطحی» دانست که ارتباطی با شبکه فاضلاب ندارد و این موضوع سبب شده در تهران به‌ ویژه بارندگی‌های اخیر کمترین آب‌گرفتی ایجاد شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم