.
.
.

مجلس ایران مقدمات خروج از برجام را کلید زد

نمایندگان مجلس به کلیات طرح ایجاد محدودیت‌ بازرسی و افزایش میزان غنی‌سازی رای دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نمایندگان مجلس ایران خروج از برجام را کلید زدند و کلیات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم» را تصویب کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، سه‌شنبه 1 دسامبر 2020 نمایندگان ایران در جلسه علنی امروز مجلس در جریان بررسی کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، با 251 رای موافق با کلیات این طرح موافقت کردند.

پس از تصویب کلیات این طرح، نمایندگان شعارهای ضدآمریکایی و ضداسرائیلی سر دادند.

برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام، توافقی بین ایران و کشورهای 1+5 است که بر اساس آن، ایران ذخایر اورانیوم غنی شده متوسط خودش را پاکسازی خواهد کرد و ذخیره‌سازی اورانیوم با غنای کم را تا 98 درصد قطع می‌کند و تعداد سانتریفیوژها را حدود دو سوم و حداقل به مدت 15 سال کاهش می‌دهد.

همچنین در نتیجه این توافقنامه، تحریم‌های شورای امنیت ملل متحد، اتحادیه اروپا و ایالات متحده (تحریم‌های ثانویه) علیه ایران لغو می‌شود.

ایالات متحده در 8 مه 2018 رسما از برجام خارج شد. در پاسخ به خروج آمریکا، سران سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا در بیانیه‌ای مشترک بیان کردند که با افزایش احتمال اعلام نقض توافقنامه از سوی آمریکا، توسط شورای امنیت، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر تأیید این توافقنامه هسته‌ای همچنان به عنوان «چارچوب قانونی بین‌المللی برای حل اختلاف» باقی خواهد ماند.

در پی این اقدام آمریکا، مقامات عالی‌رتبه ایران به این موضوع واکنش نشان دادند. علی خامنه‌ای رهبر ایران خواستار ادامه روند کاهش تعهدات ایران شد که واکنش مقامات اروپایی را در پی داشت. اگنس واندر مول سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در یک نشست خبری گفت: «ایران باید از عبور از یک مرحله جدید از اقدامات نگران‌کننده‌ای که تنش‌ها را تشدید می‌کند، خودداری کند».

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران نیز در نشست مطبوعاتی با اشاره به این که در صورت پایبندی اروپا به برجام، تهران نیز تعهدات توافق هسته‌ای سال 2015 را اجرا می‌کند، گفت که ایران در حال کار روی بر سانتریفیوژهای پیشرفته برای غنی‌سازی اورانیوم است.

پس از آن نیز ایران طی هشت ماه گام‌های کاهش تعهدات برجامی خود را آغاز و در ماه ژانویه گام نهایی را با توقف تمامی محدودیت‌های عملیاتی برداشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم