.
.
.

سازمان ملل حمله حوثی‌ها به غیرنظامیان در الدریهمی یمن را «هولناک» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان ملل متحد شامگاه دوشنبه 30 نوامبر2020 کشتار غیرنظامیان توسط شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی در استان الحدیده در غرب یمن که در آن 14 غیرنظامی کشته شدند را «حمله‌ای هولناک» و «نقض آشکار قانون انسانی بین‌المللی» توصیف کرد.

الطاف موسانی سرپرست دفتر هماهنگ کننده امور انسانی سازمان ملل متحد در یمن شامگاه دوشنبه در بیانیه‌ای ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های قربانیان و آرزوی بهبودی سریع برای مجروحان این حمله، گفت:« این حمله به زنان و کودکان قابل قبول و قابل توجیه نیست».

او افزود که «طرف‌های جنگ باید راهکاری را برای دست‌یابی به صلح پایدار، نجات جان‌ها و جلوگیری از گسترش بدبختی ایجاد کنند».

این مقام سازمان ملل همچنین توضیح داد که «میلیون‌ها یمنی به علت جنگ به مدت نزدیک به 6 سال درد و رنج‌هایی را تحمل کردند که قابل تصور نیست. میانگین‌های سوء تغذیه و نبود امنیت غذایی روز به روز بالا رفته و گرسنگی گسترش یافته و همچنان کمک‌های انسان‌دوستانه با کاهش بیشتر حمایت‌های مالی مواجه می‌شوند.

آمار قربانیان کشتار خونین غیرنظامیان که یکشنبه توسط شبه‌نظامیان حوثی در الدریهمی اتفاق افتاده به 12 تن کشته افزایش یافته که از جمله کشته شدگان 5 کودک و 4 زن بودند.

از سویی ژنرال اباهیجیت جوها رئیس نمایندگی سازمان ملل برای حمایت از توافق الحدیده و رئیس کمیته هماهنگی استقرار مجدد در الحدیده خواستار خویشتن‌داری و متوقف شدن تنش‌ها به دلیل وقوع آنچه « نقض‌های خطرناک» توصیف کرده شد و دعوت به برقراری آتش‌بس در الحدیده کرد.

اباهیجیت جوها در بیانیه‌ای و بدون اشاره به مسئولیت شبه‌نظامیان حوثی در این کشتار، گفت:«گزارش‌ها درباره قربانی شدن غیرنظامیانی که در میان آنها کودکان نیز بودند به شکل ویژه‌ای نگران کننده است».

او همچنین تاکید کرد که «زمان آن رسیده که آتش‌بس برقرار و از گرداب تنش‌های نظامی که به وخیم‌تر شدن اوضاع انسانی منجر خواهد شد، ممانعت شود».

در این بیانیه همچنین آمده است که نمایندگی سازمان ملل متحد به طور پیشگیرانه‌ای با دو طرف جنگ در یمن ارتباط برقرار کرده و در تلاش است تا فضایی مناسب را برای پیشرفت ایجاد کند.

رئیس نمایندگی سازمان ملل همچنین دو طرف نزاع در یمن را به پایبندی به تعهدات‌شان و حل و فصل اختلافات از طریق ابزارهای مناسب مشترک دعوت کرد و بر ضرورت محافظت از یمنی‌ها و ساختارهای زیربنایی غیرنظامی در این کشور تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم