.
.
.

خشم آمریکا از وجود شبهات درهمکاری بانک مرکزی لبنان و رئیس آن با حزب الله

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که آمریکا سیاست درمنگنه قرار دادن روز افزون شبه نظامیان حزب الله مورد حمایت ایران را دنبال می‌کند، نشانه‌های اجرای حسابرسی‌های دقیق در مورد تراکنش‌های بانکی مربوط به بانک مرکزی لبنان، مشاهده شده و نام ریاض سلامه رئیس بانک مرکزی لبنان نیز بر سر زبان‌ها افتاده است.

به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، آمریکا یک ماه است که حواله‌های بانکی لبنان را زیر ذره بین قرار داده است

طبق ایم منبه بانک مرکزی لبنان به فساد و پولشویی مرتبط با پول های حزب الله مظنون است.

این گزارش تاکید دارد که مسئولان و دیپلمات‌های آمریکا در حال اعمال فشار بر بانک مرکزی لبنان به عنوان بخشی از کمپین جهانی برای در حاشیه قرار دادن حزب الله به مثابه یک گروه مورد حمایت ایران و مبارزه با فساد درلبنان هستند.

نشانه‌ای بر در راه بودن تحریم‌ها

بر اساس این گزارش در راستای این فشارها، تهدید بر تحریم مسئولان بانک مرکزی مطرح است زیرا آمریکا از ماه ها قبل در تلاش برای اجرای یک بررسیدر جهت یافتن دلایلی مبنی بر تخلفات بانک مرکزی در رابطه با پولشویی، فساد و روابط مسئولان بلندپایه لبنانی با حزب الله است ولی این تلاش ها با خروج شرکت «الوارز اند مارشال» مجری این حسابرسی از مسئولیت خود، نافرجام ماند.

به نظر مسئولان آمریکایی، بانک مرکزی لبنان نقش کلیدی در تامین بودجه حزب الله ایفا کرده که از سوی آمریکا به عنوان گروهی تروریستی قلمداد می شود.

ریاض سلامه در لیست قرار دارد

از جمله دلایلی که بر شدت این نگرانی ها می افزاید، وجود یک کپی از اسناد بانک مرکزی است که نشان می دهد مجوز تراکنش های بانکی حساب های حزب الله حتی بعد از درخواست بسته شدن این حساب ها، داده شده است.

در گزارش وال استریت ژونال آمده است که نام ریاض سلامه رئیس بانک مرکزی لبنان در شمار افزادی ذکر شده است که جلوی این تحقیقات را گرفته‌اند و لذا ممکن است در کنار دیگر مسئولان دولتی مرتبط با حزب الله مورد تحریم قرار بگیرند.

ریاض سلامه: ما چیزی برای مخفی کردن نداریم

ریاض سلامه چند ماه پیش تاکید کرد نمی تواند قول بدهد که بانک مرکزی، تمامی اطلاعات خواسته شده از سوی بازرس تخلفات را تحویل خواهد داد زیرا قانون محرمانه بودن حساب های بانکی در لبنان، مانع این کار است.

او با تاکید بر این که بانک مرکزی لبنان چیزی برای مخفی کردن ندارد، گفت: «من چگونه می توانم تامین اطلاعات لازم را تضمین کنم؟»
سلامه بار دیگر خاطر نشان نمود «ما همه اطلاعاتی را که طبق قانون، مجاز به ارائه آن هستیم را دراختبار قرار خواهیم داد. تا ببینیم چه اطلاعاتی را درخواست می کنند.»

سلامه در مصاحبه با فایننشیال تایمز در سپتامبر گذشته در ادامه به انتقادهای گسترده ای پاسخ داد که او را متهم به سنگ اندازی در مذاکرات بانک جهانی از طریق عدم موافقت با ارزیابی دولت نسبت به زیان های بانکی پیشین و کند کردن روند إصلاحات ضروری کرده اند.

سلامه و بانک مرکزی با توجه به اختلافات بر سر زیان های بانک و نقش شخص او به عنوان طراح سیستم مالی که موتور اقتصاد ورشکسته کنونی است، مورد ارزیابی تخلفاتی قرار گرفته است؛ بویژه بعد از فاجعه انفجار مهیب بندر بیروت که در 4 اوت گذشته رخ داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم