.
.
.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: هیچ طرفی از توقف بازرسی‌ها در ایران سود نخواهد برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه 30 نوامبر 2020 ضمن اعلام این که آژانس از توقف عملیات‌های بازرسی از سوی ایران مطلع نشده است، گفت هیچ طرفی از توقف عملیات بازرسی در ایران سود نخواهد کرد.

این اظهارات مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه پس از آن مطرح شد که در پی ترور محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای ایرانی، پارلمان ایران با اکثریت قاطع آراء، پیش‌نویس قانون «تدابیر راهبردی برای لغو تحریم‌ها» را تصویب کرد که شامل بالا بردن درصد غنی‌سازی اورانیوم تا %20 است و به دنبال آن اصول‌گرایان تندرو در تهران نیز خواستار توقف عملیات‌های تفتیش تاسیسات هسته‌ای ایران از سوی بازرسان آژانس بین‌المللی شدند.

رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه در گفتگو با خبرگزاری «فرانس پرس» گفت:«اندوه (ایران) را در می‌یابیم، اما در عین حال واضح است که هیچ‌ طرفی از کاهش، محدود کردن یا توقف کاری که با هم در حال انجام آن هستیم سود نخواهد برد».

رافائل گروسی افزود:« ما از طرف خودمان به کار ادامه خواهیم داد و امیدواریم که موضوع به همین نحو از طرف آنها دنبال شود. همانطور که گفتم، هیچ اشاره‌ای مبنی بر این‌که موضوع به گونه‌ای متفاوت خواهد بود، دریافت نکردم».

این در حالی است که ایران دستگاه «موساد» اسرائیل و سازمان «مجاهدین خلق» را به انجام عملیات «پیچیده‌ای» با استفاده از روش «کاملا جدیدی» در ترور محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای ایران که دوشنبه در تهران تشییع شده است، متهم می‌کند.

از سویی نمایندگان مجلس شورای ایران با اجماع و پس از انعقاد جلسه‌‌ای غیرعلنی بیانیه‌‌ای را به امضا رساندند که طی آن خواستار واکنش به این عملیات ترور و ممانعت از ورود بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات هسته‌ای ایران شدند.

رافائل گروسی در واکنش به این بیانیه پارلمان ایران گفت:« این اولین باری نیست که چنین مواضعی از سوی نمایندگان پارلمان ایران مطرح می‌شود».

ایران در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای سال 2015 و فرمان دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، طی ماههای اخیر از عمل به تعهداتش در تعدادی از بندهای توافق هسته‌ای مذکور خودداری کرد.

از طرفی به دنبال تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ایران اتحادیه اروپا اعلام کرد که کمیته مشترک درباره برنامه هسته‌ای ایران در ماه دسامبر 2020 با حضور طرف‌های ذیربط شامل چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایران تشکیل جلسه خواهد داد.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس ضمن تاکید کرد این که ادامه عملیات بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیش از هر زمانی ضروری است، گفت:« باید حضور داشته باشیم و باید تفتیش کنیم. چرا که ایرانی‌ها برنامه هسته‌ای مهمی دارند که لازمه آن انجام تلاش‌های بزرگی در زمینه بازرسی است».

گروسی همچنین افزود که « بدون این (حضور و بازرسی)، در بی اطلاع کامل به سر خواهیم برد که به دنبال آن تردید‌ها بیشتر شده و بی ثباتی در منطقه گسترش خواهد یافت».

او مجددا از ایران خواست تا توضیحاتی را درباره سایتی در تهران ارائه دهد که به دنبال رصد ذره‌هایی از اورانیوم ناشی از فعالیت‌های انسانی در آن باعث تردیدها و نگرانی‌هایی شده است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گفت:« خواهان مبالغه نیستم، اما مهم این که به توضیحاتی دست‌ یابیم. مهلتی درکار نیست، اما در این خصوص نگرانم».

این مقام بین‌المللی پیشتر و در نیمه ماه نوامبر نیز گفته بود توضیحاتی که ایران درباره تاسیسات هسته‌ایش ارائه داده «کافی نیست».

بیشترین بازدید موضوعات مهم