نشر عکس سرباز استرالیایی با کودک افغان تنش‌زا شد؛ افغانستان ما تحقیق می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت امور خارجه افغانستان دوشنبه 30 نوامبر در رابطه به نشر عکس بدرفتاری یک سرباز استرالیایی با کودک افغان واکنش نشان داد و تاکید کرد، تحقیقات در مورد پس‌منظر این عکس آغاز شده است.

ژائو لیجیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین یک‌شنبه 29 نوامبر 2020 این عکس را در صفحه توییترش نشر کرد. در این عکس یک کودک افغان دیده می‌شود که یک سرباز استرالیایی چاقویی را بالای گلوی او قرار داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با نشر این عکس در توییتی نوشت، از قتل غیرنظامیان افغان توسط سربازان استرالیایی «شوکه» شده و این عمل را محکوم کرد. او خواستار پاسخ‌گویی جدی در این زمینه شد.

در همین حال، اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا نشر این عکس توسط سخنگوی وزارت امور خارجه چین را «آزاردهنده و توهین آمیز» خواند و تاکید کرد که باید پکن از کانبرا مغذرت بخواهد.

همچنان رسانه‌های استرالیایی گزارش دادند که نشر این عکس روابط پکن – کانبرا را صدمه زده است.

اما وزارت امور خارجه افغانستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «وزارت امور خارجه قبلا با حکومت استرالیا به شکل سازنده تحقیقات را در مورد رفتار نامناسب عساکر آن کشور در برابر افغان‌ها آغاز نموده است تا عاملین این رفتار نا مناسب به جزای اعمال خود برسد و عدالت تأمین گردد.

حکومت افغانستان و حکومت استرالیا در این خصوص از نزدیک با هم همکاری می‌کنند».

این وزارت اضافه کرد: «جمهوری مردم چین و استرالیا دوستان افغانستان می‌باشند و در بازسازی و تأمین صلح افغانستان نقش فعال بازی کرده اند. جمهوری اسلامی افغانستان امیدوار است تا همکاری‌ها بین همه کشورها به ویژه استرالیا و چین در افغانستان ادامه پیدا کند، تا اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی برای حمایت از افغانستان خدشه دار نگردد».

10 سرباز استرالیایی متهم به جرایم جنگی در افغانستان از وظایف‌اش برکنار شدند

شبکه خبری ABC نیوز استرالیا پنج‌شنبه 26 نوامبر 2020 به نقل از منابع آگاه گزارش داد که 10 سرباز ویژه استرالیایی که در جرایم جنگی در افغانستان دست داشتند از وظایف‌اش برکنار شدند.

این شبکه اضافه کرد، سربازان دیگر استرالیایی که در کشتار غیرنظامیان یا زندانیان افغان متهم بودند با اخراج شدن و یا مجازات انضباطی از جمله اخطارهای رسمی روبه‌رو هستند.

شایان ذکر است که وزارت دفاع استرالیا به تاریخ 19 نوامبر 2020 با نشر گزارش تحقیقی‌اش تایید کرد که نیروهای کشورش در افغانستان 39 افغان را به گونه غیرقانونی کشته اند که دولت این کشور از دولت و مردم افغانستان در این مورد عذرخواهی کرد.

اما کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان پنج‌شنبه 19 نوامبر 2020 با نشر اعلامیه‌ای خواستار پیگیری قضایی نیروهای استرالیایی متهم به جنایت جنگی و تأمین حقوق قربانیان افغان شد.

این کمیسیون گفت که گزارش تحقیقی بازرس کل نیروی دفاعی استرالیا در مورد افغانستان به‌وضوح نشان می‌دهد که نیروهای استرالیایی در این کشور به اقداماتی «خشونت‌بار و غیرانسانی کشتار بی‌رحمانه‌» غیرنظامیان افغان از جمله کودکان دست زده‌اند.

در اعلامیه کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان تاکید شده بود، این گزارش نشان می‌دهد که نیروهای استرالیایی در مدت‌زمان حضور خود در افغانستان، 39 غیرنظامی افغان را به قتل رسانده‌اند و دو تن دیگر را مورد خشونت قرار داده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان اضافه کرد، در این مورد 25 عامل جنایت شناسایی‌ شده‌اند که این موارد به‌وضوح نقض قانون بین‌الملل بشردوستانه و قانون منازعات مسلحانه و درنتیجه جنایت جنگی است.

این کمیسیون علاوه کرد، دولت استرالیا باید به خواسته‌های قربانیان افغان برای حقیقت‌یابی و عدالت گوش فرا دهد به این منظور، دفتر بررسی ویژه باید تمام امکانات یک بخش قربانیان را به‌منظور کار مستقیم با قربانیان تأمین نماید.

این کمیسیون اظهار کرد: «حق قربانیان به جبران خسارت کافی باید بدون تأخیر از طریق نهادی که جدا از دفتر بررسی ویژه باشد، تأمین شود تا از تضاد منافع جلوگیری به عمل آید».

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان گفته این کمیسیون شواهد و مدارک خود را در مورد نقض قانون بین‌المللی بشردوستانه توسط نیروهای استرالیایی در اختیار نهادهای مربوطه قرار خواهد داد.

این کمیسیون از عذرخواهی دولت استرالیا در این مورد استقبال کرده و تاکید کرده است که دولت استرالیا باید به‌طور جدی با قربانیان صحبت و از آن‌ها دلجویی کند و امکانات تأسیس بنای یادبود قربانیان را فراهم سازد تا «خانواده‌های قربانیان از عزیزان خود که به‌طور فجیع کشته‌شده‌اند» گرامی‌داشت به عمل ‌آورند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم