مردی افغان از پول شخصی‌اش برای 500 فرد نابینا «کتاب صوتی» توزیع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالله مومنی مسئول انتشارات مومنی و یکی از کتاب فروشان در شهر هرات در غرب افغانستان است که برای حدود 500 فرد نابینا «کتاب‌های صوتی» را به گونه رایگان توزیع کرد.

هزینه این کتاب‌های صوتی به همراه «میموری کارت»، «دستگاه پخش صوتی/MP3» و خرید «امتیاز کتاب‌های صوتی» حدود 500 هزار افغانی(6410 دالر آمریکایی) شده است.

به گزارش روزنامه «هشت صبح» عبدالله مومنی گفته است، در افغانستان شرایط برای نوشتن کتاب‌ها به «خط بریل/ خط ویژه نابینایان» وجود ندارد و از همین‌رو او خواسته کتاب‌های صوتی را در اختیار افراد روشن‌دل قرار دهد.

مومنی اضافه کرد، فرهنگ کتاب‌خوانی و مطالعه در هرات بسیار کم‌رنگ است و باید فعالان فرهنگی برای تقویت فرهنگ کتاب‎خوانی و مطالعه تلاش‌ بیش‌تری به خرج دهند و او خواسته با هزینه شخصی خود، برای رشد کتاب‌خوانی تلاش کند.

در همین حال، عبدالرحمان شریفی رییس انجمن ملی نابینایان افغانستان، توزیع کتاب به افراد نابینا را سهولت بزرگی برای آن‌ها دانسته و از تلاش‌ برای تبدیل قانون اساسی افغانستان و برخی قوانین دیگر به کتاب‌ صوتی سخن می‌زند.

شریفی اضافه کرد، افزون بر زبان فارسی، اعضای این انجمن تلاش می‌کنند تا کتاب‌های صوتی را به زبان‌های پشتو، ترکی و اوزبیکی نیز تبدیل کنند تا افرادی که زبان مادری‌شان فارسی نیست، بتوانند از این کتاب‌ها در دیگر ولایات افغانستان استفاده کنند.

شایان ذکر است که عبدالله مومنی مسئول انتشارات مومنی و یکی از کتاب فروشان در شهر هرات در دوره همه‌گیری ویروس کرونا و قرنطینه نیز حدود دو هزار و 800 جلد کتاب در حوزه روان شناسی را با هزینه حدود 350 هزار افغانی (4487 دالر آمریکایی) به گونه رایگان به افراد نابینا توزیع کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید