اعضای برجسته جمهوری‌خواه انتقال قدرت به جو بایدن را «امری حتمی» دانستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در حالی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی آمریکا که تا پایان دوره ریاست جمهوری‌اش کمتر از دو ماه مانده درباره احتمال رسیدگی دادگاه عالی به شکایت‌های انتخاباتی او و کمپین انتخاباتی‌اش ابراز تردید کرده، تعدادی از اعضای برجسته حزب جمهوری‌خواه در ایالات متحده یکشنبه 29 نوامبر 2020 نیز از سویی انتقال قدرت به جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا را «أمری حتمی» دانستند.

اظهارات ترامپ در گفتگوی تلفنی او با شبکه «فاکس نیوز» مطرح شد در حالی که همزمان با آن روی بلانت سناتور جمهوری خواه و رئیس کمیته مربوط به جلسه افتتاحیه کنگره گفت که او پیش‌بینی می‌کند که جو بایدن دمکرات در 20 ژانویه آینده به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده سوگند یاد کند.

بلانت که از ایالت میزوری است علی‌رغم عدم اذعان او به شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری در 3 نوامبر اما به شبکه «سی ان ان» گفت:«ما برای پیشبرد امور در دوره‌های انتقالی و تنفیذ حکم ریاست جمهوری با تیم جو بایدن که دولت احتمالی خواهد بود کار می‌کنیم».
از طرفی آسا هاچنسون حاکم آرکانزاس یکی از اندک جمهوری‌خواهانی است که به جو بایدن به عنوان «رئیس جمهوری منتخب» اشاره کرد.

هاچنسون در گفتگو با شبکه «فاکس نیوز» گفت:« انتقال قدرت امر مهمی است. گفته‌های پرزیدنت ترامپ اما به آن اندازه مهم نیست»، او در ادامه افزود که علت قانونی عدم اذعان ترامپ به شکست را می‌فهمد.

از سویی دونالد ترامپ در گفتگو با شبکه «فاکس نیوز» مجددا ادعاهایش مبنی بر وقوع تقلب گسترده در انتخابات را بدون ارائه دلیلی تکرار کرد، ادعاهایی که شماری از قضات آن را مردود دانستند. ترامپ اما علی‌رغم این درباره احتمال بررسی هر کدام از شکایت‌های مطرح شده تیم او توسط دادگاه عالی ابراز تردید کرد.

ترامپ درباره آن شکایت‌ها و ضمن خودداری از ارائه هر گونه موعد معینی که در آن رسیدگی به گزینه‌های او به پایان برسد، گفت«باید به سرعت اقدام کنیم». او در ادامه گفت که به شکایت علیه نتایج انتخابات ادامه خواهد داد و گفت:« نظرم طی 6 ماه تغییر نخواهد کرد».

شایان ذکر است نامزد دمکرات جو بایدن با اکثریت 306 رای الکترال کالج و با فاصله زیادی از 270 رای الکترال کالج مورد نیاز در برابر دونالد ترامپ با 232 رای الکترال کالج، به پیروزی رسید.

بایدن همچنین در رای‌گیری عمومی طی انتخابات سوم نوامبر بیش از 6 میلیون رای بیشتر از دونالد ترامپ کسب کرده است.

در حالی که کمپین و تیم وکلای قانونی ترامپ دهها شکایت قضایی را به دلیل عدم قانع شدن قضات درباره وقوع تخلف‌های انتخاباتی در ایالت‌هایی از جمله میشیگان، جورجیا، آریزونا و نوادا از دست داده‌اند و در این راستا هر چند ترامپ همچنان اذعان به شکست را نمی‌پذیرد این روند اما نشان از پیروزی جو بایدن دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم