آمریکا: سپاه پاسداران ایران برای افزایش نفوذ خود جنگجویان بیگانه را استخدام می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت امور خارجه آمریکا دوشنبه 30 نوامبر در توییتی نوشت، سپاه پاسداران جنگجویان بیگانه را برای افزایش نفود خود در خارج از ایران استخدام می‌کند.

این وزارت نوشت: «سپاه پاسداران جنگجویان بیگانه را برای افزایش نفوذ خود در خارج از کشور استخدام می‌کند. سپاه لشکر فاطمیون متشکل از شیعیان افغان و تیپ زینبیون متشکل از شیعیان پاکستانی را برای مبارزه در درگیری‌های منطقه‌ای بویژه در سوریه به وجود آورد. دولت ایالات متحده هر دو گروه را در سال 2019 به دلیل تروریسم تحریم کرد».

Advertisement

این وزارت اضافه کرد: «مرکز مبارزه با تروریسم وست پوینت گزارش می‌دهد که اندازه لشکر فاطمیون بین 10000 تا 12000 سرباز است و این در حالی است که یک مقام لشکر فاطمیون در ایران در ژانویه سال 2018 گفت که بیش از 2000 شبه نظامی در سوریه کشته شده بودند».

براساس نوشته وزارت امور خارجه آمریکا: «در سال 2018 دیده‌بان حقوق‌بشر به کارگیری کودکان سرباز در لشکر فاطمیون توسط ایران را ثبت و محکوم کرد و از شواهد مبنی بر مرگ افغانان 14 ساله در جنگ در سوریه پرده برداشت. وزارت امور خارجه ایالات متحده، ایران را در سال 2019 تحت قانون جلوگیری از کودکان سرباز ثبت کرد».

لشکر فاطمیون چگونه تشکیل شد؟

براساس گزارش‌ها، شبه‌نظامیان «فاطمیون» که تحت فرمان سپاه پاسداران ایران عمل می‌کنند این گروه هزاران نفر کشته و زخمی در جنگ سوریه در دفاع از رژیم بشار اسد داده است.

لشکر «فاطمیون» در پی جنگ داخلی سوریه توسط سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران ایران متشکل از مهاجران افغان اکثرا شیعه ساکن ایران تشکیل شد و برای جنگ به سوریه اعزام شد.

در همین حال، دولت افغانستان می‌گوید، دولت ایران از فقر و مشکلات اقتصادی مهاجران افغان سوءاستفاده کرده‌ و این مهاجران را برای جنگ به سوریه فرستاده است.

دولت افغانستان بارها از به کار گرفتن شهروندان این کشور در جنگ‌های نیابتی انتقاد کرده است اما دولت ایران برخلاف اعتراض کابل به استفاده از افغان‌ها در جنگ سوریه ادامه داده و شرایط شکننده این اقلیت را در افغانستان با خطرات بیشتری روبه‌رو کرده است.

همچنان دولت ایران روابط نزدیکی با جناح‌هایی از طالبان دارد که این گروه مواضع تندی نسبت به شیعیان در افغانستان دارند.

از سوی دیگر، خبرگزاری آسوشیتدپرس در ماه مارس 2019 به نقل از منابع امنیتی افغانستان گزارش داده بود، 10هزار شهروند افغان که از سوی حکومت ایران در چارچوب «لشکر فاطمیون» برای جنگ به سوریه کار می‌کردند، به افغانستان بازگشته‌اند.

همچنان برخی منابع خبری کابل در ماه مارس 2019 گزارش داده بودند که نیروهای امنیتی افغانستان در صدد دستگیری اعضای لشکر فاطمیون هستند؛ زیرا این جنگجویان را «خاین» تلقی می‌کنند. علاوه بر آن، این جنگجویان با تهدید گروه داعش نیز روبه‌رو هستند.

گفتنی است که علی خامنه‌‌ای رهبر ایران در ماه مارس 2019 از جنگجویان لشکر فاطمیون که شهروندان افغانستان هستند، ستایش کرد و گفته بود، جنگجویان افغان در میدان‌های نبرد بیشتر از دیگران پایداری داشته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم