.
.
.

ایران؛ هرمزگان دارای بیشترین و آذربایجان‌غربی کمترین نرخ تورم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

براساس گزارش مرکز آمار ایران، بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان 99 خورشیدی مربوط به استان هرمزگان با 34.2 درصد و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی 25.4 درصد است.

مرکز آمار روز شنبه 28 نوامبر 2020 در گزارشی عنوان کرد «در آبان‌ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان ایلام با 8.8 درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان تهران با 3.2 درصد افزایش است.»

تورم نقطه به نقطه نیز برای خانوارهای کشور 46.4 درصد که بیشترین آن برای استان کرمانشاه با 54.5 درصد و کمترین آن مربوط به استان قم با 42.9 درصد است.

نرخ تورم دوازده ماهه آبان‌ماه نیز برای خانوارهای کشور 29.0 درصد بوده که بیش‌ترین تورم برای استان هرمزگان (34.2 درصد) و کمترین تورم برای آذربایجان غربی (25.4 درصد) به ثبت رسیده است.

خانوار شهری

در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان ایلام با 7.8 درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان تهران با 3.1 درصد افزایش است. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور 45.7 درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان کرمانشاه 53.9 درصدو کمترین آن مربوط به استان مازندران 42.1 درصد است.

همچنین برای خانوارهای شهری نرخ تورم سالانه آبان امسال 29.0 درصد بوده است که بیشترین آن برای هرمزگان و کمترین آن برای خراسان رضوی و آذربایجان غربی به ترتیب با 33.9 درصد و 25.4 درصد ثبت شده است.

خانوار روستایی

در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به استان ایلام با 13.7 درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان سیستان وبلوچستان با 4.2 درصد افزایش می باشد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای روستایی 50.3 درصد می باشد. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان بوشهر 60.4 درصد و کمترین آن مربوط به استان تهران 41.8 درصد است.

نرخ تورم سالانه این ماه هم برای خانوارهای روستایی به عدد 28.8 درصد رسید که بیشترین آن باز هم برای استان هرمزگان با 34.8 درصد و کمترین آن برای خوزستان با 23.9 درصد بوده است.

پیشتر احسان سلطانی، پژوهشگر اقتصادی در تحلیل افزایش قیمت‌ها نوشت: «دولت با اتخاذ سیاست‌های اقتصادی نئولیبرال، افزایش قیمت غذا را به جای مالیات‌ستانی و واقعی‌سازی قیمت نهاده‌های صنایع رانتی، در دستور کار قرار داده است.»

گفتنی است، دولت روحانی در 24 سال گذشته رکورددار بالاترین نرخ تورم در ایران شد. پیش از این، در سال 1995، دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، تورم از 40 درصد عبور کرد و به مرز 50 درصد نزدیک شده بود.

بر همین اساس، بعد از دولت هاشمی رفسنجانی، دولت حسن روحانی، رکوردار تورم بیش از 40 درصدی در ایران است؛ طی 24 سال اخیر تورم در هیچ مقطعی در ایران، به بیش از 40 درصد نرسیده بود.

این در حالی است که سال‌های اخیر، حسن روحانی، بارها شعار تورم تک رقمی را تکرار می کرد که تنها به صورت مقطعی و موقت محقق شد و چندان دوام نیاورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم