.
.
.

سازمان انرژی هسته‌ای ایران: عاملان ترور فخری‌زاده همان عاملان انفجار نطنز هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان انرژی هسته‌ای ایران اعلام کرد که عاملان انفجار اخیر در سایت نطنز همان کسانی هستند که محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای ایران را ترور کردند.

این سازمان اسرائیل را به دست‌داشتن در این دو عملیات متهم کرد و رسانه‌های ایران به نقل از کمیته امنیت ملی اعلام داشتند که اسرائیل در ترور فخری‌زاده دست داشته ‌است.

درحالی که فراخوان‌ها در راستای امتناع مسئولان ایران از همکاری با آژانس جهانی انرژی هسته‌ای بالا گرفته ‌است، رئیس کمیسیون انرژی مجلس ایران تأکید کرد که می‌بایست از برجام خارج شد و روند غنی‌سازی اورانیون 20 درصدی را آغاز کرد.

از سوی دیگر سخنگوی سازمان انرژی هسته‌ای ایران عنوان کرد که ارتباطی میان انفجار نطنز و ترور فخری زاده وجود ندارد.

او تأکید کرد که ایران نسبت به ادامه رابطه با بازرسان آژانس جهانی انرژی هسته‌ای در چارچوب‌های تعریف شده، اهتمام دارد.

این در حالی است که کابینه اسرائیل در حال بررسی پرونده هسته‌ای ایران در پرتو تنش ایجاد شده با تهران در پی ترور فخری‌زاده ‌است.

اسرائیل شنبه 28 نوامبر و در پی اتهامات تهران علیه خود به دست‌داشتن در ترور فخری‌زاده، وضعیت آماده‌باش را در تمامی سفارت‌خانه‌های خود در جهان اعلام کرده ‌است.

رسانه‌های اسرائیلی نیز اعلام کردند که وضعیت آماده‌باش در انجمن‌ها و یهودیان مقیم در کشورهای گوناگون جهان اعلام شده ‌است.

اسرائیل یکشنبه 29 نوامبر تأکید کرد هیچ دلیلی در مورد عامل ترور محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای ایران در اختیار ندارد.

تساحی هنگبی وزیر اسرائیلی که از محافل نزدیک به نتانیاهو به‌شمار می‌آید، شنبه 28 نوامبر به کانال «لایو ان 12» گفت: «من هیچ دلیلی در مورد عامل این عملیات در اختیار ندارم. مسئله ناشی از این نیست که من به دلیل این که مسئول هستم، نمی‌توانم صحبت کنم بلکه به این دلیل است که واقعاً دلیلی در دست ندارم.»

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران در نشست هیئت دولت گفت که اسرائیل، فخری‌زاده را ترور کرده که از سوی غرب به عنوان مغز متفکر برنامه هسته‌ای ایران در نظر گرفته شده ‌است. روحانی افزود: «ملت ایران هوشمندتر و حکیم‌تر از آنند که در دام توطئه بیفتند. آنها در فکر ایجاد یک آشوب و بلوا هستند اما بدانند که ما دست آنها را از پیش خوانده‌ایم و موفق نخواهند شد به اهداف خبیثانه خودشان دست پیدا کنند و پاسخ این جنایت در زمان مناسب داده خواهد شد.»

گفتنی است که نتانیاهو دو سال پیش تأکید کرده بود که تهران به فعالیت‌های «هسته‌ای محرمانه» خود ادامه می‌دهد.

او در آن تاریخ یکی از اسنادی را که سرویس اطلاعاتی اسرائیل از ایران به دست آورده بود، نشان داد که حاوی عکس فرد مسئول برنامه دوگانه محرمانه ایران بود و فاش ساخت که نام این فرد، محسن فخری‌زاده ‌است و گفت: «نام او را به خاطر بسپارید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم