.
.
.

تشکیل کمیته‌ای برای حمایت از معترضان عراقی پس از قتل 7 تن از آنان به دست هواداران صدر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال درگیری‎هایی که روز جمعه در شهر ناصریه مرکز استان ذی قار در جنوب عراق بین طرفداران مقتدی صدر و برخی از معترضان رخ داد که به کشته شدن تعداد زیادی منجر گردید، مصطفی الکاظمی ، نخست وزیر این کشور گفت که حوادث ناگوار ذی قار یک موضعگیری مسئولانه در همه سطوح را می‌طلبد.

الكاظمی عصر روز شنبه در بیانیه ای اعلام كرد، كمیته‌ای در سطح بالا از سوی دولت مركزی تحت عنوان: «تیم بحران اضطراری كه اختیارات اداری ، مالی و امنیتی را برای محافظت از تظاهركنندگان صلح طلب، نهادهای دولتی و دارایی های خصوصی تشکیل داده است».

او همچنین تصریح کرد که این کمیته از رویارویی معترضان صلح طلب با دولت جلوگیری خواهد کرد.

الكاظمی تأكید كرد كه این كمیته تلاش خواهد كرد تا جلوی هر نوع فتنه‌‌ای را بگیرد.

نخست وزیر عراق بیان اینکه دولت از اعتراض مسالمت آمیز خواسته‌های عادلانه جوانان حمایت می‌کند، افزود: «ما از خانواده‌ها و جوانان آگاه می خواهیم که تلاش های خود را برای ایجاد عراق به عنوانی کشوری مناسب و متحد برای همه عراقی‌ها متحد کنند».

دولت عراق پس از درگیری در الناصریه از اعزام دو تیپ نظامی به استان ذی قار برای حفظ امنیت در آنجا خبر داد.

به گفته خبرنگار «العربیه / الحدث» روز شنبه طی درگیری تظاهرکنندگان مخالف دولت عراق با طرفداران مقتدی صدر در شهر الناصریه دست کم 7 نفر کشته شدند.

درگیری بین طرفداران جنبش اعتراضی جوانان که از اکتبر 2019 آغاز شد و طرفداران مقتدی صدر که خواهان سرکوب جنبش هستند، زمانی آغاز شد که هواداران صدر از تظاهرکنندگان معترض خواستند تا با نزدیک شدن به زمان انتخابات پارلمانی عراق که قرار است در ماه ژوئن آینده برگزار شود، از مقتدی صدر حمایت کنند اما تظاهر کنندگان این با درخواست صدری‌ها مخالفت کردند و درگیری آغاز شد. هواداران صدر که بخشی از شبه نظامیان مسلح در عراق هستند، به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی کردند.

ادامه درگیرهای شبانه

درهمین حال منابع العربیه از ادامه درگیری‌های شبانه خبر دادند.مددکاران و پزشکان در شهر الناصریه از کشته شدن چندین نفر از جمله پنج نفر که بر اثر اصابت گلوله جانشان را از دست داده‌اند، خبر دادند. طبق این گزارش این درگیری‌ها حداقل 60 نفر هم زخمی داشتند.

با این حال ، صبح روز شنبه معترضین همزمان با بازگشت آرامش به شهر ناصریه بار دیگر به میدان شهر برگشته و خیمه‌های اعتراضات را با دیگر در مرکز شهر بر افراشتند. درگیری‎‌های روز جمعه دولت را بر آن داشت تا رئیس پلیس در استان ذی قار را برکنار، تحقیقات در مورد این وقایع را آغاز و قانون منع رفت و آمد شبانه را اعمال کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم