فرانسه؛ اعتراضات مردمی پس از ضرب‌ و شتم یک سیاهپوست توسط پلیس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از انتشار تصاویری از ضرب و شتم یک مرد سیاهپوست توسط پلیس فرانسه، موج جدیدی از اعتراضات مردمی برخی از مناطق این کشور را فراگرفت.

«ژرالد دارمنن» وزیر کشور فرانسه، دستور تعلیق از کار سه مامور پلیس که تصاویری ویدئویی از آنها در حال ضرب و جرح یک مرد سیاهپوست منتشر شده است صادر کرد.

به گزارش رسانه‌های فرانسه، کاخ الیزه اعلام کرد که رئیس‌جمهوری فرانسه با دیدن صحنه خشونت پلیس «به شدت شوکه شده است».

بر اساس این گزارش یک مامور دیگر پلیس نیز که در ماموریت برخورد با این مرد سیاهپوست شرکت داشته نیز از کار تعلیق شده است.

دادستانی پاریس به دنبال انتشار این تصاویر از بازرسی عمومی پلیس ملی فرانسه خواست درباره این حادثه تحقیق کند.

فرد مضروب که یک تهیه‌کننده موسیقی است ادعا می‌کند که چون در کوچه ماسک به صورت نداشته، تصمیم می‌گیرد قبل از تذکر مأموران پلیس به سرعت وارد محل کارش شود، اما به درستی معلوم نیست که مأموران با چه انگیزه‌ای به زور وارد شرکت شده‌اند و چرا او را کتک زده‌اند.

مأموران پلیس بلافاصله بعد از بازداشت صاحب استودیو، وی را به کلانتری برده و در گزارش اولیۀ خود ادعا کرده‌اند که او قصد داشته به زور سلاح مأموران را تصاحب کند. دادستانی که در ابتدا بر این گزارش پلیس تکیه کرده، با مشاهده ویدئو بلافاصله تغییر نظر می‌دهد و پروندۀ دیگری را زیر عنوان «اعمال خشونت از سوی مأموران دولت و گزارش مجعول» می‌گشاید.

میشل زِکلر که اینک شاکی پرونده است می‌گوید: مأموران پلیس مرا «سیاه کثیف» خواندند و با مشت و باتون به صورت و شکمم زدند. او تأکید می‌کند که «اگر تصاویر ویدئویی ضبط نشده بود، الان در زندان بودم.»

تصاویر ضرب و جرح این مرد سیاهپوست در محله هفدهم پاریس در حالی منتشر می‌شود که کشمکش سیاسی در فرانسه بر سر تصویب طرح «امنیت جامع» ادامه دارد. بنا به ماده 24 این طرح انتشار تصویر ماموران پلیس اگر با هدف «آسیب‌زدن» به آنها انجام شود ممنوع است. ژان کاستکس، نخست‌وزیر فرانسه شامگاه پنجشنبه اعلام کرد که کمیسیونی را مامور بازنویسی متن ماده 24 طرح «امنیت جامع» کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید