آیا زمان تغییر سیاست آنکارا فرا رسیده است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی هشدار اروپا در مورد احتمال اعمال تحریم علیه ترکیه، به نظر می‌رسد که آنکارا عملکرد خود را به هدف جلوگیری از خطر بسیار نزدیک علیه خود به دلیل سیاست‌هایش در بسیاری از مسائل بغرنج منطقه‌ای همچون مناقشه جاری در لیبی، بحران سوریه و شرق مدیترانه و منطقه قره باغ و دیگر پرونده‌ها، تغییر داده ‌است.

بر اساس گزارش خبرگزاری بلومبرگ، آنکارا تلاش دارد که روابط خود با هم پیمانان سنتی‌اش در غرب و همچنین با سایر قوای منطقه را تصحیح کند و این رویکرد باتوجه به اختلاف‌های فراینده میان منافع آنکارا و مسکو در بسیاری از مناطق همچون سوریه، لیبی و بحران آذربایجان و ارمنستان است که نیاز به بازبینی جدی دارد.

در ادامه این گزارش آمده ‌است که تغییر سیاست آنکارا خصوصاً با روی کار آمدن جو بایدن در کاخ سفید، ضرورت می‌یابد؛ بویژه که او مخالفت خود را با سیاست‌های آنکارا و حمایت خود از اپوزیسیون ترکیه را اعلام کرده ‌است.

پیشنهاد گفت‌وگو از سوی اردوغان

درگزارش بلومبرگ آمده است که رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه اخیراً رویکردهای آشتی جویانه‌ای را در پیش گرفته‌ است به طوری که چند روز پیش گفت: «ما هیچ مشکلی با هیچ کشور یا نهاد نداریم که نتوان از طریق سیاسی و گفت‌وگو و مذاکرات بر طرف کرد.»

رئیس‌جمهوری ترکیه، اتحادیه اروپا را به کمک‌دهی به غلبه بر موانعی تشویق کرد که جلوی پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا و تدابیر ویژه درخصوص گمرگ و سفر بدون روادید را می‌گیرد.

اردوغان درهمین راستا گفت: «ما تمایل خود به روابط با آمریکا هم پیمان خود را ابراز می‌کنیم.»

تلاش برای کاستن از تنش

از سوی دیگر اردوغان تلاش می‌کند تا از شدت اختلاف نظر با ناتو در مورد سامانه موشکی روسی اس400 از طریق جداسازی سیستم پدافند هوایی ساخت روسیه از سیستم‌های ناتو بکاهد که نارضایتی گسترده‌ای را ایجاد کرده‌ است.

در گزارش بلومبرگ آمده‌ است که اردوغان، فرستاده خود را به بروکسل اعزام کرد تا از شدت تنش با اتحادیه اروپا بکاهد.

تحریم‌های احتمالی

شایان توجه است که عملکرد ترکیه، انتقادهای جهانی را درخصوص بسیاری از پرونده‌ها در کنار موضوع پرونده شمال قبرس به دنبال داشت که مورد اختلاف یونان و قبرس، دو عضو اتحادیه اروپا در مورد حفاری‌های نفتی و گازی در آب‌های شرق مدیترانه است.

پرونده سوریه و دخالت‌های آنکارا در لیبی و بحران ارمنستان و آذربایجان نیز از مسائل مورد اختلاف میان ترکیه با روسیه از یک سو و با محافل بین‌المللی از سوی دیگر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم