ثبت 167رویداد قتل زنان در ده ماه گذشته در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغاسنتان، از ثبت 167 رویداد قتل زنان در ده ماه گذشته خبر می‌دهد.

طلوع نیوز روز جمعه 27 نوامبر 2020 در گزارشی نوشت «یافته‌های یک گزارش تازۀ این نهاد نشان می‌دهند که در سال روان میلادی، 3477رویداد خشونت‌آمیز در برابر زنان در کشور ثبت شده‌اند.»

Advertisement

بربنیاد این گزارش، هرچند رویدادهای خشونت در برابر زنان در ده ماه نخست سال روان میلادی در مقایسه به سال پار یازه درصد کاهش یافته اند اما میزان خشونت‌های فزیکی در برابرزنان، افزایش یافته اند.

شبنم صالحی، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق‌بشر گفت: «نقض حقوق زنان به ویژه در روستاها به‌گونۀ روشن قابل دید است. اما در ساحات شهری وجود نهادهای مدافع حقوق زنان و وجود رسانه‌ها، سبب شده‌اند که سطح خشونت‌ها تا میزانی پایین بیاید.»

فرزانه ادعا دارد که مریم خواهر سی ساله‌اش از سوی خانوادۀ همسر او چهار ونیم ماه پیش به قتل رسید.

او که برای پیگیری پروندۀ خواهرش از لندن به کابل آمده‌است، می‌افزاید که خود و پنج فرزند خواهر جان باخته‌‎اش ازبهر پیگیری این پروندۀ قتل با تهدید روبه‌رو شده‌اند.

فرزانه گفت: «در روز رویداد پس از آن که تحقیقات صورت می‌گیرد شوهر مریم خواهرم بندی می‌‎شود؛ اما پس از چهل روز دوباره آزاد می‌شود. گرچه این قضیه، قضیۀ خشونت است و قضیۀ قتل است باید این فرد به ضمانت آزاد نمی‌شد. ما نمی‌دانیم که چطور این آزاد شد.»

کمیسیون حقوق‌بشر آسیب‌های روانی ناشی از خشونت‌ها را در برابر زنان خیلی نگران‌کننده می‌داند و می‌‎گوید که در ده ماۀ گذشته، بیست وشش رویداد ترک خانه، پنجاه و هشت رویداد فرار از خانه و 247رویداد زخمی شدن زنان نیز در کشور ثبت شده‌اند.

لطیفه سلطانی، مسؤول بخش زنان و کودکان در کمیسیون مستقل حقوق‌بشر تصریح کرد: «جنگ عامل این است که فرهنگ معافیت از مجازات در افغانستان تقویت شود. در سال جاری علت یازده درصد کاهش خشونت‌ها در برابر زنان، در کنار جنگ بحث همه گیری ویروس کرونا بود که یک محدودیت بود که زنان نتوانستند دسترسی کامل و کافی به دفترهای کمیسیون مستقل حقوق بشر داشته باشند.»

کمیسیون مستقل حقوق بشر، رسم و رواج‌های ناپسندیده و ضعف حاکمیت قانون را از عوامل اصلی خشونت‌ها در برابر زنان می‌‎گوید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم