وزیر خارجه سعودی: با هر گونه پیوند دادن میان اسلام و تروریسم مخالفیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر خارجه سعودی حمعه 27 نوامبر بر سیاست منع اقدامات و عملکردهای تنفرافکنانه و خشونت‌آمیز و افراط گری تأکید کرده و خاطرنشان نمود که کشورش، خدشه‌دار کردن سمبل‌های دینی را محکوم می‌کند.

فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی در سخنانی در 47مین اجلاس وزرای خارجه سازمان همکاری‌های اسلامی با تأکید بر این که «ما با هر گونه تلاش برای پیوند دادن اسلام با تروریسم و هر گونه حملات افراطگرایانه مخالفت می‌کنیم»، خاطرنشان نمود که «جهان اسلام از تروریسم رنج برده و لذا ضامن مقابله با این مشکل است.»

او افزود: «سعودی صدها بار هدف حملات موشک‌های بالستیک و پهپادها قرارگرفته و شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در پشت مشکلات یمن قرار دارند.»

پدیده اسلام‌هراسی

از سوی دیگر دکتر یوسف بن احمد العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی تأکید کرد که تروریسم به منزله سرطان این دوران است و توجیه بردار نیست.

او گفت: «ما گفتمان خصمانه علیه اسلام را صرف نظر از منبع آن، محکوم کرده و با پیوند دادن اسلام با تروریسم مخالفیم.»

به گفته او پدیده اسلام‌هراسی با مصوبه‌های بین‌المللی مربوط به حقوق بشر در تعارض است.

العثیمین خواستار صدور قطعنامه‌ای در راستای جلوگیری از تعرض به سمبل‌های دینی شده و تأکید کرد که آزادی بیان به معنی تفرقه اندازی میان ملت‌ها نیست.

دکتر یوسف بن احمد العثیمین
دکتر یوسف بن احمد العثیمین

مبارزه با خشونت و تروریسم

47مین نشست وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در نیامی پایتخت نیجریه در جمعه 27 نوامبر تحت عنوان «در مقابله با تروریسم به خاطر صلح و توسعه متحد هستیم»، آغاز شد.

در جلسات امروز وزاری خارجه سازمان همکاری اسلامی که تا فردا 28 نوامبر ادامه خواهد داشت، چالش‌های امنیتی و انسانی مورد بررسی قرار می‌گیرد که کشورهای ساحل آفریقا عضو این سازمان با آن روبرو هستند و راه‌های مبارزه با خشونت و تروریسم و پدیده اسلام هراسی و خدشه دار کردن چهره ادیان نیز به بحث گذاشته خواهد شد.

به گفته دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، دستور کار 47مین اجلاس، شامل سر فصل‌هایی از قبیل مسئله فلسطین، مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، وضعیت گروه‌ها و تجمع‌های مسلمانان در کشورهای غیر عضو و تخصیص منابع لازم برای طرح شکایت‌های قضایی در دادگاه بین‌المللی در خصوص پرونده روهینگا و گفت و گوی تمدن‌ها و فرهنگ‌ها و ادیان و دیگر مسائل نیز خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید