شناسایی اجساد 104 ایزدی‌ ژینوساید شده‌ در جنگ داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رسانه‌های اقلیم کُردستان عراق از پایان تفحص در مورد 104 جسد ایزدی‌های شنگال که در جنگ داعش ژینوساید شده‌اند، خبر دادند.

کانال تلویزیونی «کوردستان24» روز جمعه 27 نوامبر 2020 در گزارشی عنوان کرد «وزارت شهیدان و انفال‌شدگان اقلیم کُردستان، با همکاری تیم بین‌المللی تحقیقات در مورد جنایات داعش (UNITAD) و کمیسیون بین‌المللی مفقودین (ICMP)، فرآیند تفحص در مورد 104 جسد ایزدی‌های شنگال را که در جنگ داعش ژینوساید شده‌اند، به پایان رساند.»

بر اساس این گزارش اجساد قربانیان، طی مراسمی با حضور شیخ‌های ایزدی، نماینده هیئت هماهنگی ملی، مدیریت پزشکی قانونی، اداره گورهای دسته جمعی، بنیاد شهیدان و برخی سازمان‌های بین‌المللی، در 31 ژانویه سال میلادی 2021، در شهر شنگال به خاک سپرده شوند.

گفتنی است نسل کشی گروه داعش در تابستان سال 2014 میلادی، شنگال را در مرکز توجه جهانیان قرار داد. قتل عامی که قربانیان آن عمدتا زنان و کودکان ایزدی بودند. گروه داعش زنان زیادی را هم به بردگی گرفت. زنانی که بعد از فرار از چنگال اعضای داعش نیز تاکنون از شوک ناشی از شکنجه های روانی و خشونت رنج می برند؛ هر کدام از آنها داستان های دردناکی از زمان اسارت خود به دست داعش دارند. بسیاری از آنان پس از تجربه اسارت، خشونت و آزارجنسی، به آلمان و سایر کشورهای اروپایی پناه بردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم