دیپلمات ایرانی متهم به بمب‌گذاری در بلژیک محاکمه می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک دیپلمات ایرانی در بلژیک به اتهام دست داشتن در عملیات بمب‌گذاری در یک تجمع مخالفان در خارج از پاریس، به دادگاه می‌رود. این پرونده باعث تنش با تهران شده است.

بر اساس گزارش فرانس 24، جمعه 27 نوامبر 2020 مقامات بلژیکی در ژوئن 2018 آنچه را که آنها تلاش برای «قاچاق مواد منفجره به فرانسه برای حمله به جلسه یکی از جنبش‌های مخالف تبعیدی ایران» خوانده بودند، خنثی کردند.

در اواخر همین سال، دولت فرانسه سرویس اطلاعاتی ایران را به دست داشتن در این عملیات متهم کرد، اتهامی که جمهوری اسلامی با خشم آن را رد کرده است.

اسدالله اسدی، دیپلمات 48 ساله ایرانی که قبلاً در وین اقامت داشت، در صورت دادگاهی شدن به حبس ابد محكوم خواهد شد.

مجاهدین خلق ایران در 30 ژوئن 2018 در Villepinte خارج از پاریس تظاهراتی ترتیب داده بودند و قرار بود چندین شخصیت مشهور بین‌المللی، از جمله مقامات سابق ایالات متحده و بریتانیا، چند مقام کشورهای دیگر و مریم رجوی رهبر این گروه در این مراسم شرکت کنند.

صبح همین روز، پلیس بلژیک یک زوج بلژیکی-ایرانی را که از آنتورپ رانندگی می‌کردند و مواد منفجره را با خود حمل می‌کردند را شناسایی و تعقیب کرد.

در جریان این تعقیب، یک زوج به نام‌های نسیمه نعامی 36 ساله و امیر سعدونی 40 ساله، در کنار دیگر همدست ادعایی، مهرداد عرفانی 57 ساله، دستگیر می‌شوند که از جمله متهمان در این پرونده به همراه اسدی هستند.

هر چهار متهم به تلاش برای انجام یک «حمله تروریستی» و «شرکت در فعالیت‌های یک گروه تروریستی» متهم هستند و به احتمال زیاد به «حبس ابد» محکوم شوند.

اسدی دیپلمات سابق ایران در وین، در حالی که از طریق آلمان در حال سفر بود دستگیر شد و در برابر «پیگرد قانونی» هیچ مصونیتی نداشت، زیرا در خارج از کشور محل ماموریت خود بود.

عرفانی دیگر متهم این پرونده نیز بیش از یک دهه بود که در بلژیک زندگی می‌کرد و پس از صدور قرار بازداشت اروپا در بلژیک، در سال 2018 در فرانسه دستگیر شد.

وكیل نمایندگانی كه هدف حمله مذكور قرار گرفته بودند، می‌گوید كه عرفانی نزدیك اسدی بوده و گفته می‌شود معمار این نقشه است.

جورج هانری بوتیه و همکار فرانسوی او ویلیام بوردون در این باره گفتند: «ما در حال بررسی یك پرونده روشن تروریسم دولتی هستیم».

دیمیتری دو بکو وکیل مدافع اسدی، شاکیان مدنی را به تلاش برای تبدیل پرونده به یک دادگاه سیاسی از طرف جنبش مخالف متهم کرد.

جلسه دادگاه قرار است در تاریخ امروز جمعه 27 نوامبر 2020 و سپس پنج‌شنبه هفته آینده برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم